Antakya Belediyesi örnek olmaya devam ediyor

01 Kasım 2013

Antakya Belediyesi yaptığı icraatlar ile örnek olmaya devam ediyor. Türkiye’de eşi olmayan bir ilki gerçekleştiren Antakya Belediyesi, Hayvan Barınağı bünyesinde sahipsiz hayvanlar mezarlığı yaptı. Tesise ayrıca hayvanlar için ameliyat öncesi ve sonrası bakım ünitesi kazandırıldı.

Antakya Belediyesi, Hatay Hakları Federasyonu (HAYTAP) işbirliği ile Antakya Belediyesi Hayvan Barınağı bünyesine ameliyat sonrası bakım ünitesi ve sahipsiz hayvan mezarlığı kazandırıldı. Yeni açılan üniteler törenle hizmete sunuldu. Açılış törenine Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, HAYTAP Federasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık, Genel Sekreter Ufuk Bayraktar, Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Başkan Yardımcıları Mehmet Çaparali, Mehmet Bozkurt, Halil İbrahim Yelkaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Aydın Tüfekçi, Veterinerler Odası Başkanı Yahya Hamurcu, HAYTAP İl Başkanı Sinem Karaahmetli, Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker, Türkiye Tabiatı Koruma Derneği Hatay Şube Başkanı Abdullah Övünç ve hayvan severler katıldı.

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, belediye’ye ait arıtma tesisi içinde bulunan barınakta düzenlenen törende yaptığı konuşmada, tarih, kültür ve medeniyetin fışkırdığı şehirde böyle bir tesisi açmanın onurunu yaşadığını söyledi. Başkan Savaş, “Sahipli, sahipsiz tüm hayvanların şefkat gösterilen ameliyat öncesi ve sonrası bakımları ile usulüne uygun defin yöntemleri ile hayvanlarımız için çok güzel bir tesis kazandırıldı. Antakya şehrine yakışan bir tesis oldu. Kentteki sahipsiz hayvanlarımız için yapılan mezarlık, Türkiye de bir ilk olma özelliği taşıyor. Sokak hayvanlarımıza layık olduğu değeri verdik ve vermeye devam edeceğiz” dedi.

Açılış töreninde konuşan HAYTAP Federasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık ise “En büyük teşekkürümüz şüphesiz, insan-hayvan-doğa aşığı belediye başkanımız Lütfü Savaş’a. Diğer bir teşekkürümüz ise hayvan hakları konusundaki duyarlılığı ve yaklaşımların ötürü Belediye Başkan Yardımcımız Mehmet Çaparali’ye. Bu anlamlı tesis ile yaşamını yitiren canlılarımız, artık gelişi güzel bir çöp kutusuna yada herhangi bir arazide çürümeye terk edilmeyecek. Yaşarken yaradanından ötürü hak ettiği saygıyı ölümünde de toprağın bağrına verilmek sureti ile görecektir” dedi.

Katılımcılar tarafından açılış kurdelesi kesilerek tesisin şehre kazandırılmasından ötürü HAYTAP Federasyonu Başkanı Nesrin Çıtırık tarafından Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’a teşekkür plaketi sunuldu. Başkan Savaş ise tesise katkılarından ötürü hayırsever ve hayvan severler Fatoş Betül Yalım ve Abdurahman Dökmeci’ye teşekkür plaketlerini sundu.

20131101-205000.jpg

20131101-205007.jpg

20131101-205014.jpg

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.