Bursa şehir merkezi sanayi tesislerinden arınıyor

01 Kasım 2013

BESOB Kestel Büyük Sanayi Sitesi´nde tamamlanan 125 işyerinde incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni dönemde Bursa´nın mahalle aralarında üretim yapan sanayi tesislerinden tamamen arındırılacağını açıkladı.

Kentte mahalle aralarında üretim yapan mobilyacı ve marangozlar için yapılan BESOB Kestel Büyük Sanayi Sitesi´ndeki 125 dükkan tamamlandı. Toplam 3700 dükkanı içeren ve 125´i tamamlanarak sahiplerine teslim edilen dükkanları yerinde inceleyen Başkan Altepe, yaklaşık 2 ay sonra üretime geçecek sitenin Bursa´daki diğer esnaflara örnek olacağını söyledi. Bursa´nın geçek anlamda yaşanabilir hale gelmesi için bu tür tesislerin bir zorunluluk olduğunu, yeni dönemde sanayi tesislerine şehir merkezinde üretim izni vermeyeceklerini belirten Başkan Altepe, mahalle aralarında üretim yapan esnafın bir an önce kendileri için yapılan sanayi bölgelerine taşınmaları tavsiyesinde bulundu.

BESOB Kestel Büyük Sanayi Sitesi´nin mahalle aralarında üretim yapan esnaflar için oluşturulduğunu ve tamamen faaliyete geçtiğinde sadece Bursa´ya değil Türkiye´ye örnek olacağını kaydeden Başkan Altepe, “Bursa´nın gerçek anlamda Avrupa şehri olması için eksik bu yönler kaldı. Başta Yalova Yolu olmak üzere kentteki üretici esnaf, artık bu tür sanayi tesislerine taşınmalı. Onun için bu sitenin 3700 dükkanla en kısa zamanda faaliyete geçmesi, diğer esnafa örnek olması gerekiyor. Herkesin kısa sürede ait olduğu yerlere gitmesi gerekiyor” dedi.

BESOB Kestel Büyük Sanayi Sitesi için Ankara Yolu´yla bağlantılı yeni yollar planladıklarını, bölgenin her türlü alt yapı eksiğinin en geç 2 aya kadar giderileceğini söyleyen Başkan Altepe, “Her zaman için esnafımızla birlikteyiz, onların yanındayız. Zaten üst düzey alt yapı sistemleriyle donatılmış olan bu siteye ayrıca arıtma ve sosyal donatı alanları kurulacak. Her şey modern olacak. Yol bağlantıları yapılarak yeni yollar açılacak. İnşallah bunları en kısa sürede gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Bursa Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (BESOB) Başkanı Arif Tak ise, BESOB Kestel Büyük Sanayi Sitesi´nin faaliyete geçmesi konusunda gösterdiği kararlılık ve verdiği destekler nedeniyle Başkan Altepe´ye minnettar olduklarını ifade etti. BESOB Kestel Büyük Sanayi Sitesi fikrinin ilk olarak Başkan Altepe´den çıktığını ve sanayi sitesinin Büyükşehir Belediye Meclisi´nde görüşülen 1/100 binlik planlarında Başkan Altepe´nin her türlü suçlamaya göğüs gererek büyük efor sarf ettiğini hatırlatan Tak, faaliyete başlamaya hazırlanan 125 dükkanın TOKİ tarafından yapıldığını, borçlandırılan esnafın geri ödemeyi 15 yılda yapacağını açıkladı.

20131101-212818.jpg

20131101-212831.jpg

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.