BURSA, YÜRÜYEN MERDİVEN VE YOLLARLA DONATILACAK

15 Kasım 2013

yuruyen-merdiven BURSA´YI DEMİR AĞLARLA ÖREREK DAHA DA SAĞLIKLI HALE GETİREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, KISA MESAFELERDE ARAÇ KULLANIMININ ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN AKTARMA NOKTALARINI YÜRÜYEN MERDİVEN VE YÜRÜYEN YOLLARLA DONATIYOR.

ÇARŞI BÖLGESİNDEN HİSAR İÇİNE GEÇMEK İSTEYENLERİN ÇIKARKEN ZORLUK YAŞADIKLARI BALİ BEY HANI MERDİVENLERİNE ALTERNATİF OLARAK YAPILACAK İLK YÜRÜYEN MERDİVEN ALANINDA İNCELEME YAPAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, BİR YANDAN VATANDAŞI TOPLU TAŞIMAYA YÖNLENDİRİRKEN DİĞER YANDAN SAĞLIKLI HAYAT İÇİN YAYALAŞTIRMAYI ARTIRMAK İSTEDİKLERİNİ SÖYLEDİ.

BURSA – Bursa´yı demir ağlarla örerek daha da sağlıklı hale getiren Büyükşehir Belediyesi, kısa mesafelerde araç kullanımının önüne geçmek için aktarma noktalarını yürüyen merdiven ve yürüyen yollarla donatıyor. Çarşı bölgesinden Hisar içine geçmek isteyenlerin çıkarken zorluk yaşadıkları Bali Bey Hanı merdivenlerine alternatif olarak yapılacak ilk yürüyen merdiven alanında inceleme yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bir yandan vatandaşı toplu taşımaya yönlendirirken diğer yandan sağlıklı hayat için yayalaştırmayı artırmak istediklerini söyledi.

Bursa´nın son 4,5 yılda yapılan yatırımlarla tarihinde olmayan zenginliklere kavuştuğunu, raylı sistem, tramvay hatları ve ulaşımın çağdaş araçlarla güçlendirilmesi nedeniyle vatandaşların artık toplu taşıma araçlarını kullanır hale geldiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, kısa mesafelerde araç kullanımının önüne geçmek için Bursa´yı yürüyen merdiven ve yürüyen yollarla donatmak istediklerini ifade etti. İhtiyaç duyulan yerlere yürüyen merdivenler ve yürüyen yollar koyarak yayalaştırmayı sağlamak istediklerini, kısa mesafeli alanlarda araç kullanımının önüne geçmeyi hedeflediklerini söyleyen Başkan Altepe, “Artık vatandaşlarımız birkaç yüz metre gibi kısa mesafelerde yürümeyi alışkanlık haline getirmeli. Sağlıklı bir kent ve toplum için bu tür faaliyetler kent kültürü içerisinde yerini almalı” dedi.

Yapılan yatırımlarla bir yandan ulaşım sistemlerini güçlendirdiklerini diğer yandan da vatandaşları yürümeye teşvik edecek sistemler geliştirdiklerini ifade eden Başkan Altepe, “Tercih ettiğimiz alanlardan bir tanesi de yürüyen merdivenler ve yürüyen yollar. Daha sağlıklı bir toplum ve daha sağlıklı bir şehir için vatandaşı ´zorluk yaşanan bölgelerde´ kolaylaştırıcı sistemlerle halkı yürümeye teşvik etmemiz gerekiyor. Burada yapılacak ilk yürüyen merdivenimiz de ulaşımda koyduğumuz hedefleri sağlıyor nitelikte olacak. Çarşı bölgesinden Hisar´a geçmek isteyenler, artık yürüyen merdivenleri kullanarak hem yürümüş hem de zorluk çekmemiş olacaklar” diye konuştu.

Bali Bey Hanı´nın yanına yapılacak yürüyen merdivenin ihale aşamasının tamamlandığını, yatırımın yılbaşına kadar hizmete alınacağını vurgulayan Başkan Altepe, “Bursa ulaşım hayatına kazandırdığımız bu yenilikle, özellikle Çarşı bölgesi, BursaRay istasyonu ve Şehreküstü´yle Hisar arasında önemli bir köprü kurulmuş olacak. Daha sonra benzer uygulamaları, yürüyen yollarla da geliştirerek, Bursa´nın diğer bölgelerinde yaygınlaştıracağız. Kentimiz birçok alanda olduğu gibi bu alanda da öncü olmuş olacak” şeklinde konuştu.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.