Doğalgazlı otobüsler görücüye çıktı

29 Ağustos 2013

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ulaşım filosuna 10 yeni doğalgazlı otobüs daha ekledi. Daha önce 45 doğalgazlı otobüsü şehir ulaşımında hizmete sunan Büyükşehir, 10 doğalgazlı otobüsü ulaşıma kazandırdı. Otobüsler Doğu Kışla Gençlik Parkı’nda düzenlenen törenle hizmete girdi. Törende sahne alan tiyatrocu kardeşler Behzat ve Süheyl Uygur, sahne şovuna katılan vatandaşlara kent kart dağıttı.

TAM BİR ÇEVRE DOSTU

Törene Kocaeli AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Sibel Gönül, Zeki Aygün, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, , Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm ve vatandaşlar katıldı. Halka hitaben konuşmasına “Bu otobüsler sizin otobüsleriniz” diyerek başlayan Başkan Karaosmanoğlu, vatandaşlardan gelen talep üzerine doğa dostu otobüsler aldıklarını ifade etti. Doğalgazlı otobüslerin sıfır emisyonla tam bir çevre dostu olduğunu dile getiren Başkan Karaosmanoğlu bu otobüslerin sayısının arttırılacağını söyledi.

ENGELLİ VATANDAŞLARIN KULLANIMINA UYGUN

Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül de konuşmasında çevreyi korumak adına bu tür ulaşım araçlarının önemli olduğunu kaydetti. Milletvekili Gönül “ Engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun bir şekilde, alçak rampası olan otobüslerimizi hizmete sunuyoruz. Geçen yıl 45 otobüsü bu şekilde hizmete sunmuştuk” şeklinde konuştu. Törenin ardından içinde protokollün de bulunduğu otobüsler şehir turu attı.

200 YOLCU KAPASİTELİ

Engelliler için alçak tabanlı, rampalı, çevre dostu, doğalgazlı, emisyonsuz, 3 kapılı, klimalı, 100 kişi kapasiteli olan otobüsler ilçeler arası çalışacak. Körüklü otobüslerin her biri ayaktakilerle birlikte 200 yolcu taşıma kapasitesine sahip. Yeni körüklü otobüsler Gebze-Darıca-İzmit; Karamürsel-Umuttepe; Derbent-İzmit-Kartal; Dilovası –Umuttepe; Dilovası-GOSB arasında hizmet verecek.

20 OTOBÜS DAHA ALINACAK

Öte yandan Büyükşehir ekonomik ömrünü tamamlamış olan belediye otobüslerinin yerine yenilerini almak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Büyükşehir, temmuz ayında 20 adet dizel motora sahip 12 metrelik solo olarak tabir edilen otobüsün alımı için ihale gerçekleştirmişti. Araçlar Ocak 2014’ten itibaren hizmet vermeye başlayacak.

ARAÇ ÖZELLİKLERİ

Araçlar alçak tabanlı, 3 kapılı ve klima özelliklerini taşıyacak. Orta kapıda yürüme engellilerin otobüse kolay inip binmelerini sağlayacak manuel rampa sitem bulunacak. Araç içinde katlanır koltuk, engelliler için iniş butonları, aracı yan yatırma ve alçaltma-yükseltme sistemi yer alacak. Otomatik şanzımana sahip olacak otobüslerde motor otomatik yangın söndürme sistemi bulunacak. Büyükşehir Belediyesi 2014 yılında 100 otobüs alımı daha yapmak için çalışmalarını sürdürüyor.

20130829-234328.jpg

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.