Ecdadın mirası “Okçular Tekkesi” İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile hayat buldu

31 Mayıs 2013

Okmeydanı’nda bulunan ecdadın mirası “Okçular Tekkesi” İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından hizmete açıldı.

Törende konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Okmeydanı’nın tarihteki adına yaraşır şekilde eskiden olduğu gibi gelecekte de okçuluk sporunun dünyadaki merkezi konumuna yükseleceğini belirtti.

İstanbul’un Fethinin 560.yıl dönümünde böylesine önemli bir tesisi açmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başbakan Erdoğan, “Okmeydanı’nda tarihi bir eseri yeniden gün yüzüne çıkardık. Hem Okçular Vakfı’nı, hem spor tesislerini tamamlayarak, İstanbul’a, Türkiye’ye, spora önemli bir tesisi kazandırdık” şeklinde konuştu.

Tesislerin yapıldığı alanın kendisi için çok anlamlı olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Bu alan, malum taş, toprak bir alandı. Çocukluğum buralarda geçti. 15 yıl ben burada top oynadım. Zaten evimiz, doğduğumuz, büyüdüğümüz yer hemen şuracıkta, 500 metre arka planda. Orada doğdum, orada büyüdüm. Çocuklarımızı orada büyüttük. Allah 4 çocuk lütfetti, hepsi de burada Kasımpaşa Kaptanpaşa Mahallesi’nde” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Okçular Tekkesi’ni düzenleyip yeniden hizmete açtığı için teşekkür eden Başbakan Erdoğan, “Buradan Fatih’in orduları sefere çıkardı ve burada okçuluk, ok atışları yapılırdı. İşte şimdi tarih ayağa kalkıyor” dedi. Başbakan Şçyle devam etti: “Tesisin açılışında Fetih Kupası müsabakalarına katılan ve mücadele veren sporcuları, Dünya Okçuluk Federasyonu’nu ve Türkiye Okçuluk Federasyonu’nu kutluyorum. Okmeydanı, bundan 560 yıl önce İstanbul’un fethine şahitlik etmiş, Fatih Sultan Mehmet’in ordusuna kışla olmuş, ardından da yıllar boyunca, başta okçuluk olmak üzere birçok vazifenin ifa edildiği bir mekandı. Son yüzyıl içinde maalesef Okmeydanı’na, buradaki tarihi yapılara gereken ehemmiyet gösterilmedi. Bu bölge maalesef, plansız yapılaşmayla işgal edildi, tarihi eserler tek tek yok edildi. 2005′te Okmeydanı’nı yeniden ele aldık, çarpık yapılaşmadan temizledik ve burayı korunması gereken kültür varlığı olarak ilan ettik. 2010′da hazırladığımız bir projeyle, bu bölgeyi yeniden ihya etme çalışmalarına başladık. KİPTAŞ ile Gür Yapı firması, 2011′de inşaat çalışmalarını başlattı, çok kısa süre içinde de inşaat tamamlandı, Okmeydanı yeniden hayat buldu. Okçular Tekkesi ve Spor Tesisleri, olimpik ebattaki ok atma sahası ile toplam 18 bin metrekare bir alana kavuştu. Burada hem tarihi eserleri aslına uygun olarak yeniden inşa ettik hem de ülkemize, dünyaya, olimpik standartlarda bir spor tesisi kazandırdık. Okmeydanı’nı, tarihi tekkesiyle, mescidiyle, Hünkar Kasrı’yla yeniden buluşturduk. En önemlisi de Okmeydanı’nı okuyla yeniden kucaklaştırdık. İnşallah, tarihte olduğu gibi, bugün ve gelecekte de Okmeydanı, ismine yaraşır şekilde okçuluğun, okçuluk sporunun dünyadaki merkezi konumuna yükselecek.”

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ta bugün İstanbul’un üç mutluluğu bir arada yaşadığını ifade ederek, “İstanbulumuzun 560. Fetih Yıl Dönümü hayırlı olsun. Okçular Tekkemizi ecdadımıza yaraşır bir şekilde yeniden açtık. Ve İstanbul’un 3.boğaz köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün de temellerini attık” şeklinde konuştu.

Başkan Topbaş Okçular Tekkesi’nin olduğu bölgenin kendisi ve Başbakan Erdoğan için çok önemli olduğunu ifade ederek, “Buralar bizim çocukluğumuzun geçtiği yerler” dedi. Yeni haliyle Okçular Tekkesi’nin güzel hizmetlere vesile olacağına inancının tam olduğunu dile getiren Başkan Topbaş, “Burası bize ecdadımızdan miras. Sayın Başbakanımızın talimatlarıyla Okçular Tekkesi’ni yenileme çalışmalarını başlattık. Ve bugün bu noktaya getirdik. Ecdadımıza layık bir yeri hizmete alıyoruz. Bizden sonraki nesillerde burayı kullanarak ecdadımızı anacak” diye konuştu.

Okmeydanı’nda yeniden hayata geçirilen Okçular Tekkesi ve Eğitim Merkezi’nin açılışı nedeniyle düzenlenen müsabakalara 30 ülkeden 16 olimpik, 99 geleneksel okçu (33′ü yabancı) olmak üzere toplam 115 sporcu katıldı.

Turnuva devam ederken tesise gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başkan Kadir Topbaş ve Vali Hüseyin Mutlu ülkelerinin kıyafetleriyle yarışan geleneksel okçuların müsabakalarını izledi.
Yarışların ardından geleneksel okçuluk erkekler kategorisinde Belarus’tan Oleg Flerko birinci, Çek Cumhuriyeti’nen Michael Sodja ikinci ve Polonya’dan Piotr Krzystof üçüncü sırayı alırken, kadınlarda Saliha Aksoy birinciliği, Betül Çetin ikinciliği ve Berrin Tanık da üçüncülüğü elde etti.

Olimpik sporcularda ise Gunjan Kumari ve Atul Verma (Hindistan), Ren Hayakawa ve Yu Ishizu (Japonya), Yun Mijın ve Kim Bubmin (Kore), Chia En Lin ve Cheng Wei Kuo (Taipei) oluşan Asya takımı birinci, Naomi Folkard (İngiltere), Natalia Erdynieva (Rusya), Christine Bjerendal (İsveç), Begül Löklüoğlu ve Fatih Bozlar (Türkiye), Gael Prevost (Fransa), Marco Galiazzo (İtalya), Van der Ven Rick (Hollanda) oluşan Avrupa takımı ise ikinci oldu.
Tarışlar sonunda düzenlenen törenle dereceye giren sporculara ödüllerini Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş kupa ve madalyalarını verdi.

Konuşmaların ardından protokol sahnede kurdele keserek Okçular Tekkesi’ni hizmete aldı.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.