Engelli Bireyler İçin Hizmetlerin Geliştirilmesi Konferansı

18 Nisan 2014

10-engelli-otobusAvrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, “Herkes için engelsiz bir Türkiye, herkesin sağlık hizmetleri başta olmak üzere kendisini birinci sınıf vatandaş gibi hissedeceği bir Türkiye arzu ediyoruz ve bunun için çalışıyoruz” dedi.

 

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Engelli Bireyler için Hizmetlerin Geliştirilmesi Konferansı’na katıldı. ATO Congresium’da düzenlenen konferansa Çavuşoğlu’nun yanı sıra Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Aile ve Sosyal Bakan Yardımcısı Aşkın Asan ve diğer yetkililer katıldı. Bakan Çavuşoğlu konferansta yaptığı konuşmada, projeye destek veren kuruluşlara teşekkür ederek, 4 milyon euroluk bir proje olduğunu söyledi. Çavuşoğlu şunları dedi:

 

“Bu proje de aslında karşılıklı birbirimizden öğreneceğimiz şeylerin olduğunu gösteriyor. Özellikle zihinsel engellilerin tüm toplum içindeki hakları elde etmesi ve birinci sınıf bir toplum içinde yaşadığı toplumların incelenmesi Türkiye için faydalı olmuştur. Avrupa Birliği’ne örnek olacak Türkiye’de güzel örnekler var. Bugün gerçekten Türkiye’nin sağlık hizmetleri Avrupa Birliği üye ülkelerine değil, tüm dünya ülkelerine örnek olmuştur ve Dünya Sağlık Örgütü Bakanımızı, Bakan Yardımcımızı ve eski Bakanımızı Türkiye’nin bu alandaki başarılarını anlatmak için tüm konferanslara davet etmektedir.”

 

Engellilerin sağlığa erişimi, evde hizmet almaları konusunda Türkiye’nin başarılarının örnek alındığını belirten Bakan Çavuşoğlu, “Engellilerin bir şehirde yaşamasında önemli mesafeler katedildi. Şehirlerimizin bu konuda her türlü tedbiri aldığını söyleyemeyiz. Yerel yönetimlerin bu konuda daha duyarlı olmasını arzu ediyoruz. Herkes için engelsiz bir Türkiye, herkesin sağlık hizmetleri başta olmak üzere kendisini birinci sınıf vatandaş gibi hissedeceği bir Türkiye arzu ediyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Avrupa Birliği sürecimizin de adımların arkasında itici güç olduğunu kabul ediyoruz” dedi.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.