Güney Kore ve Türkiye bu kez Sağlıklı Kentler Birliği için buluştu

15 Kasım 2013

korea3Güney Kore Sağlıklı Kentler Birliği Başkanlığı’nı yürüten Wonju Şehri temsilcileri, bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunmak amacıyla Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanlığı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

Dünyadaki 6 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Bölge Ofisinde yürütülen küresel ‘Sağlıklı Kentler Hareketi’nin iki farklı bölgesi olan DSÖ Batı Pasifik Ulusal Sağlıklı Şehirler Ağı ve Avrupa Ulusal Sağlıklı Şehirler Ağı üyeleri iki birliği buluşturan ziyarette Koreli yetkililere Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Nalan Fidan ev sahipliği yaptı. Karşılıklı bilgi alışverişi, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin sunumuyla başladı. Güney Kore Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Jong-gyun Ko ve birlik çalışanları, sağlıklı şehirler hareketini yaygınlaştırmak amacıyla Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği olarak yürütülen faaliyetler, birliğin hedef ve stratejileri ile birlik üyesi kentlerin sağlıklı şehir uygulamaları aktarılırken, Sağlıklı Kentler Birliği’nin kurulmasına öncülük eden Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sağlıklı şehirler projesi kapsamında yaptığı çalışmalar paylaşıldı.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanlığı’nın ardından sunumlarını gerçekleştiren Güney Kore Sağlıklı Kentler Birliği’nin 2013-2014 dönemi başkanı olan Wonju Şehri hem Birlik olarak yürüttükleri çalışmaları, hem de Birliğin kurucu üyesi olarak sağlıklı şehirler projesinde edindikleri tecrübeleri sundular. 2004 yılında kurulan ve 76 aktif üyesi bulunan Kore Sağlıklı Kentler Birliği’nin daha güçlü bir hale gelmesinin Birlik için önemli olduğunu belirten yetkililer, bunun için kapasite geliştirme çalışmaları yürüttüklerini ifade ettiler.

Sağlıklı Kentler Birliği Müdür Nalan Fidan toplantı sonunda yaptığı konuşmasında Sağlıklı Şehirler Projesi’nin küresel bir hareket olması dolayısıyla ne kadar uzak da olsa uygulamaların birbirine çok yakın olduğunu belirtirken bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Güney Kore Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Jong-gyun, Ko ise Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ekibine hem paylaştığı bilgiler hem de misafirperverliği için teşekkür etti. Toplantının ardından gerçekleştirilen şehir turuyla Bursa, Kore Sağlıklı Kentler Birliği ekibinin büyük beğeni topladı.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.