Heritage Kültürel mirasımız sergisi açıldı

06 Aralık 2013

Gölcük Belediyesi Kültür ve Sanat etkinlikleri kapsamında, (PTYB) Profesyonel Turizm Yöneticileri Birliği Başkanı ve Fotoğraf sanatçısı Umut Çakırhan’ın Heritage- Kültürel Mirasımız adlı 25 Parçadan oluşan fotoğraf sergisi, Gölcük Belediyesi D.dere Sanat evinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından törenle açıldı.

Sergi açılışına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, AK Parti Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel, AK Parti Gölcük İlçe yöneticileri, Belediye ve İl Genel Meclis Üyeleri,Sanatseverler hazır bulundu.

Serginin ana konusu hakkında kısa bir bilgi veren Fotoğraf sanatçısı Umut Çakırhan; Dünyaca ünlü Balıkesir Sındırgı Yağcı Bedir El dokuma halılarının başlangıçtan satışa hazır hale gelene kadar uzanan öyküsü fotoğraflanarak anlatıldığını belirtti.

Çakırhan, Yağcıbedir halıları, dünyaca ün kazanmıştır. Bunlar Yörük aşiretinin örf, adet ve geçmişlerini yansıtır. Çok ince, yün ipliklerle dokunurlar. Ömürleri çok uzundur. Günümüzde, Sındırgı yöresinde: 10 bin civarında tezgahta, bu halılar dokunmakta olup, birçok ülkeye ihraç edilmektedir.

Bu halıların ünü özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Halıların özellikleri: ipinde kök boya kullanılması nedeniyle, renkleri asla solmaz. Genelde: bunlarda, 4 renk (lacivert, kırmızı, koyu kırmızı, beyaz) hakimdir. Halılar kullanıldıkça yani eskidikçe, renkler daha güzelleşir ve değer kazanır. Normal bir halının ömrü: 150-200 yıl kadar uzayabilmektedir.

Peki, bu ilginç isim nerden gelmiştir? Yağcıbedir ismi, bölgede yerleşik “Yağcıbedir Yörükler”inden gelmiştir. Günümüzde: Yağcıbedir Yörükleri: Sındırgının bazı söylerinde yaşamakta ve halıları, orjinaline bağlı kalarak dokumaktadırlar dedi.

Sergiyi büyük bir hayranlıkla gezen Protokol ve sanatseverler bu güzel çalışmadan dolayı Fotoğraf Sanatçısı Umut Çakırhan’ı kutlayıp başarılar temennisinde bulundular. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, AK Parti Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel, Fotoğraf sanatçısı Umut Çakırhan’ın anı defterine duygularını yazıp imzaladılar.

Serginin gezilmesinin ardından Protokol ev davetliler hazırlanan resepsiyona katıldılar.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.