İstanbul’un her yerine metro her yerinde metro

26 Temmuz 2013

Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indiren dev proje… İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Başkan Kadir Topbaş’ın talimatıyla şehrin altını demir ağlarla örmeye devam ediyor.
Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek 17,5 kilometrelik dev metro projesinin ihalesi 18 Eylül’de yapılacak. Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ın trafik sorununa çözüm olacak hat daha sonra Kabataş’a kadar uzatılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “her yere metro, her yerde metro” hedefiyle Avrupa yakasında büyük bir metro yatırımına daha başlıyor. “Mecidiyeköy-Mahmutbey (Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Esenler-Bağcılar İlçeleri) Metro Hattı, Depo – Bakım Sahası Ve Depo Bağlantı Hatları İnşaat İşleri Yapım İşi” uluslararası ihaleye çıktı.

Proje çalışmaları tamamlanan hattın inşaat ihalesi Kamu İhale Kurumu’nda ve Avrupa Birliği bülteninde yayınlandı. İhaleye yurtiçi ve yurtdışından birçok büyük inşaat firmaları ilgi göstermeye başladı.

3 AYRI RAYLI SİSTEME ENTEGRE OLACAK

Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar’ın trafik sorununa çözüm olacak metro, Mecidiyeköy’de Hacıosman-Yenikapı Metrosu’na entegre olarak başlayacak. Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz Mahallesi’nde mevcut Edirnekapı-Sultançiftliği Hattı’na entegre olacak olan proje, oradan Tekstilkent ve Yüzyıl Mahallesi’nden geçerek Mahmutbey de de geçen ay açılan Mahmutbey-Başakşehir Metrosu ile entegre hale gelecek.

KABATAŞ’A KADAR UZATILACAK

İş ve yerleşim bakımından yoğun alanları tarayan hattın daha sonra Mecidiyeköy’den Kabataş’a kadar uzatılması da planlanıyor. Yaklaşık 17,5 km uzunluğundaki Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, saatte tek yönde 70 bin kişi taşıyacak. Tünellerin yanı sıra viyadüklerin de yer alacağı proje, delme, aç-kapa ve viyadük tipinde toplam 15 adet istasyondan oluşacak. Metro hattı tamamlandığında Mecidiyeköy’den Mahmutbey’e 26 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılacak.

İSTASYONLAR

Mecidiyeköy, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe, Alibeyköy, Yeşilpınar, Veysel Karani, Akşemsettin, Kazım Karabekir, Yenimahalle, Karadeniz Mahallesi, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi, Göztepe ve Mahmutbey

MAHMUTBEYDEN YOLCULUK SÜRELERİ
Mahmutbey – Mecidiyeköy 26 dakika
Mahmutbey – Sarıyer Hacıosman 45 dakika
Mahmutbey – Yenikapı 39,5 dakika
Mahmutbey – Üsküdar Marmaray 48,5 dakika
Mahmutbey – Kadıköy Marmaray 52 dakika
Mahmutbey – Sabiha Gökçen Havalimanı Marmaray 95,5 dakika
Çağlayan – Gaziosmanpaşa 13 dakika
Mecidiyeköy – Alibeyköy 7,5 dakika
İHALE TARİHİ: 18 Eylül 2013 Çarşamba
İHALE SAATİ: 11:00
İHALE YERİ: İBB Merter Ek Hizmet Binası İhale Salonu

 

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.