Kadınlar Sağlık İçin Harekete Geçiyor

15 Mart 2013

ocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi öncülüğünde İl Halk Sağlılığı Müdürlüğü, İl Gençlik Spor Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteğiyle hayata geçirilen “Obezite ile Mücadelede Hareketli ve Sağlıklı Yaşam Projesi” start aldı. 12 hafta boyunca ev hanımlarına egzersiz yaptırılarak spor alışkanlığı ve yeni bir yaşam tarzının oluşturulmasının hedef alındığı program Seka Spor Eğitim Merkezi’nde başladı. Programa Kocaeli Valisi Ercan Topaca ve Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun eşleri de katıldı.

PROTOKOL İLGİ GÖSTERDİ
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başlatılan projenin açılış törenine Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın eşi Sevim Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun eşi Behiye Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak ve eşi Elif Özak, Büyükşehir Genel Sekreteri Ersin Yazıcı’nın eşi Hanife Yazıcı, Başkan Danışmanı Nermin Tol, Kocaeli Üniversitesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dilek Ural, Büyükşehir Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz, Sağlık İşleri Şube Müdürü Dr. Yılmaz Oktay, il protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

HAYAT TARZI HALİNE GELSİN
İlk olarak 200 kişinin katıldığı pilot programın açılış töreninde konuşan Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın eşi Sevim Topaca tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Topaca, bütün kadınların sağlıklı beslenip egzersiz yaparak sporu hayat tarzı haline getirmelerini diledi.

EGZERSİZLE YENİ BİR HAYATA
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak ise Dünya Kadınlar Günü’nün anlamına uygun bir projenin ilk adımını attıklarını ifade ederek” Gerçekten sağlık her şeyin başı. Kocaeli’de Obezitenin önemli bir sorun olduğu bilimsel araştırmalar da gösteriyor. Yine bilimsel araştırmalar gösteriyor ki hareketsiz yaşamın çok olumsuz etkileri vardır. Bu gün bu projeyle yeni bir hayata başlangıç yapmanın ilk adımlarını atıyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sağlıklı yaşamı çok önem veren birçok proje hayata geçirdi. Bin kilometreden fazla yürüyüş ve koşu parkurları yaptı. Kentin her köşesine spor salonları, spor alanları hayata geçirdi. Spora ve sporcuya verdiğimiz desteğe devam edeceğiz” dedi.

KADINLAR DAHA FAZLA
Kocaeli Üniversitesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Dilek Ural ise erkek hastalığı olarak düşünülen Türkiye’de kalp damar hastalıklarından ölümlerde kadınların daha fazla sayıda olduğunu dile getirdi. Başkan Danışmanı Nermin Tol ise ev hanımlarının hareketli ve sağlıklı yaşam konusunda bilgi düzeyini artırmak için yürütülen bu programın, bireylerin yeterli, dengeli beslenme ile düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmalarını teşvik ederek olumsuz sonuçların önüne geçilmesinin hedeflendiğini ifade etti.

12 HAFTA EGZERSİZ
Egzersiz hocaları eşliğinde 12 hafta boyunca ev hanımlarına egzersiz yaptırılarak spor alışkanlığı kazandırılacağı program ilk olarak 200 kişiye uygulanacak. Haftada 3 gün 45’er dakika gerçekleştirilecek egzersiz programlarında ayrıca katılımcılara sağlıklı ve dengeli beslenme eğitimleri de verilecek. Pilot olarak uygulanacak proje başarılı olursa kadın sayısı artırılarak kent geneline yansıtılacak.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.