Muradiye Külliyesi´nde dönüşüm başladı

11 Kasım 2013

muradiyeOsmanlı başkenti Bursa’nın açık hava müzesine dönüşerek, turizmden alınan payın artırılması amacıyla bu dönem tarihi ve kültürel miras çalışmalarına büyük önem veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Muradiye Külliyesi´nin yenilenmesi çalışmaları kapsamında Gülruh Hatun Türbesi´ni de restore ederek yeniden ziyarete açtı.

BURSA – Osmanlı başkenti Bursa’nın açık hava müzesine dönüşerek, turizmden alınan payın artırılması amacıyla bu dönem tarihi ve kültürel miras çalışmalarına büyük önem veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, Muradiye Külliyesi´nin yenilenmesi çalışmaları kapsamında Gülruh Hatun Türbesi´ni de restore ederek yeniden ziyarete açtı. Türbenin açılışını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa´nın sultanlar şehri olduğunu vurgulayarak, ecdad yadigarı eserlerin tek tek asıl kimliklerine döndürüleceğini söyledi.
Bursa´da Muradiye semtindeki Muradiye Külliyesi´nde bulunan türbenin açılışına Başkan Altepe´nin yanı sıra Harmancık Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, müteahhit firma temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmanlı’nın ilk 130 yılı ve 6 padişaha ev sahipliği yapan Bursa’nın ruhaniyeti olan ve her türlü nimeti bünyesinde barındıran bir kent olduğunu ifade etti. Osmanlı’nın ilk kent hayatına geçtiği şehrin de Bursa olduğuna dikkat çeken Başkan Altepe, kentin Sultanlar tarafından kurulan mahallelerden oluştuğunu hatırlattı. Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nin Orhan Gazi, Çekirge’nin 1. Murat, Yıldırım’ın Yıldırım Beyazıt, Yeşil’in Çelebi Mehmet, Muradiye’nin 2. Murat tarafından oluşturulan semtler olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Bu nedenle Bursa’nın her köşesi ecdadımız ilk eserleriyle dolu. Büyükşehir Belediyesi olarak bu dönem 60-70 yıllık Cumhuriyet Dönemi eserlerinden, 600 yıllık Osmanlı eserlerine, 2300 yıllık Bitinya surlarına ve 8500 yıllık arkeolojik bölgelere kadar her alanda yoğun bir çalışma içine girdik. İçinde 12 adet türbe bulunan Muradiye Külliyesi de bunlardan biri.” dedi.
Konuşmasında Muradiye Külliyesi bünyesinde bulunan Gülruh Hatun Türbesi´nde yapılan restorasyon çalışmalarına da değinen Başkan Altepe, külliyede ´Osmanlı Hanedanı´ndan şehzadelerin, eşlerinin, çocuklarının, valide sultanların ve saraylıların mezarlarının bulunduğu´ 13 türbenin yer aldığını hatırlattı. Tarihi haziredeki 13 yapıdan biri olan ve Fatih Sultan Mehmet Han´ın oğlu 2. Bayezit´in eşi Gülruh Hatun´a ait türbede gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgiler aktaran Başkan Altepe, “Gülruh Hatun türbesinde restorasyon anlamında tüm çalışmalar tamamlandı. Türbe dışında cephede derz ve taş temizliği, mukarnas uygulamaları yapıldı. Türbe içinde de 19. yüzyıla ait Barok stili kalem işlerinin altında 15. yüzyıla ait kalem işleri açığa çıkartıldı. Bu konuda kurul kararı alınarak, 15. yüzyıl kalem işlerinin ihyası tamamlandı. Pencere doğramaları ve kapı onarımları başarıyla gerçekleştirildi.” dedi.
Gülruh Hatun Türbesi´nin arada yapılan tahribatlar ve değişik uygulamalardan arındırılarak özgün kimliğine büründürülğünü kaydeden Başkan Altepe, “Sultanlar Şehri Bursamızın ayrı bir değeri olan türbe, çatısından zeminine cephesinden doğramalarına kadar yeniden eski kimliğine döndü. Zemin döşemesi ve çevre düzenlemesiyle gerçekten ecdadımıza ve külliyeye yakışır hale geldi. Emeği geçenlere, katkı koyan herkese teşekkür ediyorum. Bursamıza, kültürümüze, insanımıza hayırlı olsun.” diye konuştu.
Başkan Altepe, konuşmasının ardından protokol üyeleri ve vatandaşlarla birlikte türbenin açılış kurdelasını kesti.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.