Ordu’da projeler hayata geçiyor

16 Ağustos 2013


Park ve bahçeler Müdürlüğünün kent merkezinin her bölgesine yayılmış onlarca park alanı ve çocuk bahçelerinin rutin bakımları ve yeni park alanlarının yanında bu yıl tamamlamayı hedeflediği  4 proje öne çıkıyor. Gazi Köprüsü Soya Fabrikası Arasını kapsayan Kıyı Plaj ve Park Projesi. Akyazı Mahallesi Piknik Alanı.Şahincili Mahallesi Şehit Jandarma Üst Çavuş Kanı Çaylak Parkı. Gazeteci Bilal Köyden Açık Hava Basın Müzesi Projesi.

KIYI PLAJ VE PARK PROJESİ
Park ve Bahçeler Müdürlüğünün hazırladığı bu önemli projelerin içinde “Kıyı plaj ve park Projesi” büyüklük ve işlevsellik olarak ayrı bir yer tutmaktadır. Yaklaşık olarak 2 kilometrelik bir uzunluk bandında 29 bin metrekarelik alanı kaplayacak olan bu projede öncelikli olarak mevcut ağaçlar korunarak yürüyüş yolları, oturma ve güneşlenme amaçlı ahşap platformlar ve yeşil alan çalışmaları devam etmektedir.

Kumsal ile yeşil alanı ayıracak olan doğal taş duvar çalışmaları tamamlanmış olan bu alan boyunca soyunma kabinleri, duş ve WC alanları belirlenmiş, mevcut yürüyüş yoluna ek olarak 1 m kauçuk yol, girişlerde etkinlik alanları, tüm vatandaşlarımızın kullanabileceği piknik masaları, aydınlatma elemanları ve otomatik sulama sistemleri yer alacaktır. Kıyı Plaj ve Park Projesinin maliyeti yaklaşık 800.000,00 TL’dir.

GAZETECİ BİLAL KÖYDEN AÇIK HAVA BASIN MÜZESİ
Düzmahalle Mehmetçik Parkı’nın bitişiğinde yeşil alanda bulunan Türkiye’nin ilk köy gazetesini 1929 yılında çıkaran Bilal Köyden adına yapılan anıtın çevre düzenlemesi Ordu Gazeteciler Cemiyeti’nin fikirleri doğrultusunda Ordu Belediyesi tarafından yaptırılmıştır. Bu kapsamda öncelikli olarak dizgi makinesi kaide üzerine oturtularak temizlik ve boya işlemleri gerçekleştirilmiştir. Hava şartlarının olumsuz etkisinden kurtulmak için çam ile kaplanmıştır.


Alan 11 adet ikili pano konulmuştur. Pano içine ilimizin yetiştirdiği gazetecilerin resimleri ve eski yeni ilimizde yayın yapan gazeteler yerleştirilecektir. Alanın görsel güzelliğini arttırmak için farklı giriş kapısı oluşturularak led aydınlatma sistemleri kurulmuştur. Bilal Köyden anıtının granit ve mermer olan kaideleri yenilenmiş, peyzaj düzenlemesi ile birlikte alanın etrafı ferforje korkulukla çevrilecektir.

AKYAZI MAHALLESİ PİKNİK ALANI
Akyazı Mahallesi’nde bulunan ve daha önce Tema Vakfı İl Temsilciliği ve İl Emniyet Müdürlüğü tarafından ağaçlandırılan yaklaşık 18.000 m2’lik  bu yeşil bölgenin yapılan görüşmelerin ardından piknik alanı olarak değerlendirilmesi kararlaştırılmıştır. Bu kararın ardından Ordu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bu alanda 30 adet piknik yeri oluşturmuş, halkımızın ihtiyaç duyacağı masalar ve oturma gruplarıyla birlikte ızgaralar yerleştirmiştir. Alan içinde uygun olan yerlere çocuk oyun grupları ve çeşmeler konulmuş,emniyet koruluğunda da piknik yerleri hazırlanmıştır. Alan içinde bulunan ortak kullanım alanları ve WC ler yeniden yapılmıştır.

ŞAHİNCİLİ MAHALLESİ ŞEHİT J.ÜST ÇAVUŞ KANİ ÇAYLAK PARKI
Bu parkın toplam alanı 5000 m2’dir. Uygulanan projede mevcut eğime göre iki kademe oluşturulmuştur. Alanda yürüyüş yolları parke ve granit taşlarla döşenmiştir.Meydanlar ve merdivenler ise andezit malzeme ile kaplanmıştır. Park içinde basketbol sahası, çocuk oyun alanları, kamelyalar, fitnıs alanı, oturma grupları, farklı aydınlatma elemanları yerleştirilmiş ve tüm alan bitkilendirilerek çim sahalar oluşturulmuştur.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.