Osmangazi’de deprem istasyonları devrede

29 Ağustos 2013

20130829-235602.jpg Osmangazi Belediyesi’nin kentin 5 farklı noktasında kurduğu Deprem Veri İzleme İstasyonları, düzenlenen törenle hizmete girdi.

Merinos Parkına Kurulan İstasyonda düzenlenen törende konuşan Başkan Mustafa Dündar, “Sürekli kayıt altına alınan bu veriler sayesinde, deprem hakkında kesin verilere ulaşarak gerekli tedbirleri almayı, bu sayede muhtemel bir deprem felaketini önceden öğrenip, alınacak önlemlerle can ve mal kaybını en aza indirgemeyi hedefliyoruz” dedi.

Birinci derece deprem kuşağında bulunan ülkemizde, olası bir deprem faciası öncesinde veri toplayarak, yaşanması muhtemel can ve mal kaybını en aza indirmeyi hedefleyen deprem veri izleme istasyonlarının, Demirtaş yüzme havuzu, Armutköy, Hamitler Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi, Mollafenari ve Merinos Parkı olmak üzere 5 farklı noktaya kurulduğunu ifade eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bu çalışmalarımızı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ile birlikte yürüttük. Bu merkezler doğrudan ulusal deprem ağına bağlı. Buradan elde edilen veriler Kandilli Rasathanesi ve Ankara’daki ulusal veri ağına iletilecek. Sarsıntının biçimini, bölgedeki sarsıntı miktarını, şiddetini ölçerken, binaların ne kadar sarsıntıya uğradığı da belirleyecek” dedi.

Geçtiğimiz yıl Van’da yaşanan deprem felaketi ve, 1999 Marmara depreminin ülkemizde büyük acıların yaşanmasına neden olduğunu, Van depreminin ardından hükümet tarafından depremle ilgili yasa çıkartıldığını söyleyen Başkan Dündar, “Afet riskinin önlenmesini içeren bu yasa, ülke genelinde topluca bir kentsel dönüşümü kapsıyor. Osmangazi olarak bizler, kentin üstten bir fotoğrafını çektik, bir master plan hazırladık. Kentsel dönüşüm master plan hazırlıklı sırasında vardığımız temel sonuçlardan birisi, yer hareketlerinin izlenmesi. Bizler de, Osmangazi’nin zemin yapısını takip etmek üzere 5 ayrı noktada deprem veri izleme istasyonları kurduk. İstasyonlarımız, ulusal deprem veri izleme merkezi ile Kandilli Rasathanesine veri göndermeye başladı” dedi.

Elde edilecek veriler doğrultusunda kendilerinin doğrudan bir şey yapmalarının söz konusu olmadığını da ifade eden Dündar, “Bizim görevimiz, kentimizdeki yer hareketlerini tespit edip merkezlere aktarmak. Veriler doğrultusunda nasıl bir yol izlenecek, ne tür önlemler alınacak, bunlar onların işi” dedi.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.