“Sağlık çalışanları mutluluğu insanların gözünde yakalayabiliyor”

17 Mayıs 2013

Dünya Ebeler ve Hemşireler Günü dolayısıyla Pendik Devlet Hastanesi İstasyon Polikliniği’nde düzenlenen kutlama programına katılan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, 24 saat boyunca çalışan sağlık çalışanlarının yoğun tempolarına rağmen çok mutlu olduklarını; onların mutluluğu insanların gözlerinde yakalayabildiklerini ifade etti.
Dünya Ebeler ve Hemşireler Günü dolayısıyla Pendik Devlet Hastanesi İstasyon Polikliniği’nde bir kutlama programı gerçekleşti. Programa katılan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, sağlık sektöründe yaşanan sorunlara ve ülkedeki sağlık gelişmelerine değindi. Kendisi ve eşinin de sağlık sektöründe uzun yıllar çalıştığını ve sorunları yakından bildiğini belirten Başkan Şahin, “Şiddet sorunuyla hayatımızın her alanında karşılaşıyoruz. Trafikte, okulda, evde ve maalesef sağlıkta şiddet var. Bunun çözümünü bulmalıyız. İnsanların en sıkıntılı zamanda karşımıza geldiğini biliyoruz. Şiddet yeni bir şey değil. 90’lı yıllarda asistan olduğum dönemlerimde çok sık karşılaştığım bir durum. Ama bu kadar yoğunlaşan ve pervasızlaşan bir durum değildi.”dedi.
“Sağlık harcamalarında en büyük pay ilaç sanayi ve tıbbi cihaz sektöründe”
Hızla büyüyen sağlık sektöründe sağlık hizmetlerinin reel ölçekte geride kaldığını ifade eden Başkan Şahin, ilaç sanayi ve tıbbi cihaz sektörünün sağlık harcamalarında en büyük payı aldığını belirtti. Yoğun bir çalışma temposu içinde bulunan sağlık sektörü çalışanlarının her şeye rağmen mutlu olduklarını söyleyen Başkan Şahin, “Sektör içerisinde mesai mefhumumuz yok. Hayatımız düzen içinde olmaz. Çünkü sağlık denen ihtiyaç, 24 saat devam eder. Yemekleri dahi ayaküstü yiyoruz. Bütün sıkıntıların yanında en mutlu insanlar da sağlık çalışanlarıdır. Çünkü bu sektörde çalışanlar, mutluluğu insanların gözlerinde yakalayabiliyor. Yaşama tutunmakla ölüm arasındaki insanların yaşama tutunmalarına şahit olanlar sağlık çalışanlarıdır.”dedi.
İngiltere 50 yılda sağlık reformunu gerçekleştiremedi
Son yıllarda sağlık sektöründe büyük bir ivme kazandıklarını belirten Başkan Şahin; “İngiltere’de sağlık reformu yürüten bir ekip, sağlık reformunu yürütürken bize sakın acele etmeyin, bu bir iki yıl içerisinde bitecek bir şey değil. 50 yıldır sağlık devrimini yaptıklarını hala tam olarak bitirmediklerini söylediler. Bu öyle iki yılda bir şey değil.”dedi.
Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, hastane bünyesinde personel tarafından düzenlenen Yılın Enleri kategorilerinde ödüllendirilen hemşirelere plaket takdim etti.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.