Savrulan dünyada aile iç sorunlara çözüm arandı

24 Mayıs 2013

Trabzon Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Trabzon Müftülüğü tarafından “Aile Haftası” dolayısı ile ortaklaşa düzenlenen “Savrulan Dünyada Aile” konulu konferans düzenlendi. Konferansa konuşmacı olarak katılan Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celalettin Vatandaş günümüz dünyasında aile içi sorunlar ve çözümlerini anlattı.

Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezinde düzenlen konferansa çok sayıda dinleyici katıldı.

Konferansta Türkiye’nin giderek yaşlanan bir nüfusa sahip olduğunu söyleyen Vatandaş, “Bugün Türk ailelerinin %56′sı bir ya da iki çocuk istemektedir. Böylece Türkiye yaşlanma sürecine girmektedir. Nikâhsız yaşama hakkında topluma sorulan soruya %33′lük bir kesim “ben ilgilenmem” diye cevap verirken, evlilik öncesi beraberlik sorusuna ise %20 oranında “kararsızım” demiştir. Eşler arasında oluşan kişisel problemlerde her iki kişiden biri eşi ile küs kalıp konuşmadığını bununla birlikte de aile içi şiddetin evliliğin ilk aylarında %50 oranında görüldüğü saptanmıştır. Boşanmalar ise giderek artmakta ve en önemli sebebi olarak da ihanetler gösterilmektedir” diye konuştu
Konferansın sonunda Trabzon Belediyesi adına KTÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin Aşık Kutlu, Prof. Dr. Celalettin Vatandaş’a bir plaket takdim etti.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.