Selimiye Mahallesi Meydanına Kavuşuyor

14 Aralık 2012

Bursa Büyükşehir Belediyesi, yoğun yapılaşma nedeniyle park ve sosyal donatı alanlarından yoksun olan Selimiye Mahallesi’ne meydan kazandırmak için kısmen yolda kalan binanın yıkımını başlattı. Başkan Altepe, 120 yıllık tarihi olan Selimiye Camii’nin önündeki binaların kaldırılmasıyla yapılacak düzenlemelerin ardından mahalleye güzel bir rekreasyon alanı kazandıracaklarını söyledi.
Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması amacıyla tüm semtleri yeşil alan, park ve bahçelerle donatmayı amaçlayan Büyükşehir Belediyesi, yoğun yapılaşma nedeniyle sosyal donatı alanlarından yoksun olan Selimiye Mahallesi’ndeki çalışmaların startını verdi. Yaklaşık 120 yıllık geçmişi bulunan Selimiye Camii’nin önünde bulunan ve planlarda açık otopark alanı ve kısmen yolda kalan 154 metrekarelik binayı kamulaştıran Büyükşehir Belediyesi, binanın yıkım çalışmalarını başlattı.
Yıkım çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, özellikle yapılaşmanın yoğun olduğu kent merkezinde hizmet üretmenin kolay olmadığını, yapılacak hemen hemen her çalışmanın kamulaştırmadan geçtiğini söyledi. Selimiye Mahallesi’nin de Altıparmak bölgesindeki en eski mahallelerden biri olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Ancak mahalle ağırlıklı olarak konut ve yollardan ibaret kalmış. Park, yeşil alan gibi sosyal donatı alanları maalesef yok. Bunun için planlarda açık otopark ve olarak görülen alana yapılan binayı kaldırıyoruz. Böylelikle yıllar sonda planlar hayata geçerken, mahalle de yeni sosyal donatı alanına kavuşacak. Ayrıca tarihi caminin önüne yapılacak çevre düzenlemesi ve rekreasyon çalışmalarıyla bölge daha da değer kazanacak” dedi.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.