“ULUSAL KANSER HAFTASI SEMPOZYUMU” TOPLANTISI

04 Nisan 2014

saglik-bakani-mehmet-muezzinoglu-hatay-in-reyhanli-4621786_9645_4340_400Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Virüslü bir seçim atmosferinden çok şükür ki sağlıklı bir seçim sonucu yapabilmeyi başardık” dedi.

Bakan Müezzinoğlu, Kanser Haftası dolayısıyla düzenlenen “Ulusal Kanser Haftası Sempozyumu”na katıldı. 40 ülkeden temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirilen Sempozyum’da Türkiye’de kanserle mücadelede gelinen nokta ve gelecek planları konusunda sunumlar yapıldı. Sempozyumda konuşan Bakan Müezzinoğlu, birçok hastalığın temeline bakıldığında tütün, tütün ürünleri, alkol ve alkollü içecekler, kötü beslenme obezite ve hareketsiz yaşamın geldiğini kaydetti. Bu dört ana unsur konusunda çok önemli ve güçlü adımlar atılması gerektiğini ifade eden Müezzinoğlu şöyle devam etti:

“Tabi biraz belki konuyu hafif yollu farklı yöne çekmek istiyorum. 30 Mart seçimlerinden yeni çıktık. İki güç gün oldu. Önümüzdeki süreçte bu çok sektörlü sağlık paydaşlığından yerel yönetimler bizim en önemli paydaşlarımızdan bir tanesi. Bir şehrin sağlıklı bir şehrin havasıyla suyuyla çevresiyle dokusuyla yeşil alanlarıyla bireye verdiği değerle çocuğa verdiği değerle gence kadına ve aileye verdiği değerle onun sağlıklı yaşam koşullarına kattığı katma değerle önleyici sağlık hizmetleri veya kanser önleyiciliğin de önemli alanları mutlaka çok daha güçlü hale getirmemiz lazım.”

Seçim atmosferinde arzu ettiği noktanın seçim çalışmaları nedeniyle daha çok insanı, bireyi ve sağlıklı geleceği konuşulan ortamlar olmasını beklediğini vurgulayan Müezzinoğlu, “Ne yazık ki bir yerel yöneticiden ne kadar bisiklet yolu yapacaksın? Ne kadar yeşil alan yapacaksın? Suyu ne kadar temiz tutacaksınız çocuğa verdiğin değer nedir? Gence verdiğin değer nedir? Aile birey ve çevreye verdiğin değer ve proje nedir? hiç biri konuşamadık. Virüslü bir seçim atmosferinden çok şükür ki sağlıklı bir seçim sonucu yapabilmeyi başardık. Demokrasimizin sağlıklı geleceği açısından inanıyorum ki bunu başarmış olmakta Türkiye açısından önemli. Demokrasi ne kadar güçlü ve sağlıklı olursa demokrasinin sağlığına müdahaleler ne kadar az olursa toplumun bu anlamda sağlıklı geleceği çok daha anlamlı ve değerli olacaktır” dedi.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.