Yeşilbant Projesi hızla devam ediyor

22 Kasım 2013

yesil-bantKırşehir Belediyesi’nin projelerinden olan Ankara-Kayseri yolu yeşil bant projesi çalışmaları hızla devam ediyor.

 

4.4 km uzunluğunda ve yaklaşık 31.500 m2’lik alan kaplayan, çevre yolunun sağında ve solunda devam eden Yeşil Bant projesi; Kervansaray, Kındam, Aşıkpaşa, Medrese ve Ahi Evran Mahallelerine hitap ediyor. Proje kapsamında parklar, spor alanları, bisiklet ve yürüyüş yolları gibi çeşitli aktivite olanakları sunan rekreasyon alanları bulunuyor.

 

Çalışmalar kapsamında olan imaret vadisindeki şelalenin ve ustalar camiinin yanında bulunan parkın yapımına başlandı. Yürüyüş ve bisiklet yollarlı ile dinlenme alanları çalışmaları da devam ederken duvarlardaki ferforje montajları da hız kesmeden devam ediyor.

 

Ankara-Kayseri karayolunun, Kırşehir il merkezinden geçen güzergâhta olmasından dolayı, Yeşil Bant Projesi Kırşehir’in prestiji açısından oldukça önem arz ediyor diye konuşan Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci,” Bu projenin çalışma alanı olan Ankara-Kayseri Karayolu önceki yıllarda Kırşehir şehir merkezi dışında kalmasına rağmen zamanla şehrin gelişmesi ile şehir merkezinin bir parçası haline gelmiştir. Güzergâhı üzerinde çeşitli idari birimler, eğitim birimleri, sağlık birimleri, mezarlık, konut ve ticaret gibi kullanımları barındıran karayolu, kullanım yoğunluğunun ciddi boyutlara ulaşması ile çevresindeki mevcut yeşil alanlar yetersiz kalmaya başlamıştır. Karayoluna paralel devam eden mevcut yeşil alan ve çevresinin, yaya ve bisiklet kullanımına yeterli nitelikte olmadığı yapılan mevcut durum analizleri sonucunda saptanmıştır. Genel anlamda Karayolu Peyzaj Planlaması, yol boyunca sürücü ve/veya yolculara doğal, kültürel ve tarihi özellik ve güzellikleri belirli bir perspektif içerisinde sunma olanağı sağlayan bir peyzaj düzenlemesi ve yeşillendirme sisteminin uygulanmasıdır.

Bu çalışmada, tespit edilen eksikliklerin giderilmesi, iyileştirilmesi ve yeni çözümlerin üretilmesi hedeflenmiştir. Aynı zamanda yol ile birinci derecede ilişkili mevcut rekreasyon alanlarının daha işlevsel hale getirilmesi yanı sıra, yeni rekreasyon alanlarının oluşturulması da amaçlanmıştır.

Ankara-Kayseri Karayolu Yeşil Bant Projesi kapsamında; yeşil alanlar, istinat ve sınır duvarları, bisiklet yolu, koşu yolu, cep parkları, fitness alanları, çocuk oyun alanları, açık ve gölgeli oturma alanları, otopark alanları, seyir terasları, su öğeleri yer almaktadır. 4 km. uzunluğunda, 62.100 m² olan çalışma alanımızda 3,7 km. uzunluğunda iki şeritli bisiklet yolu ve 2,4 km uzunluğunda koşu yolu tasarlanmıştır.

 

Yeni yapılan 2 adet parkımızın toplam alanı 4428 m² olup, içerisinde 184 m² fitness alanı, 224 m² çocuk oyun alanı, 8 adet gazebo, 2 adet pergola ve 1 adet kafeterya bulunmaktadır. Ayrıca Gıda Tarim ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yanında bulunan İmaret Vadisi olarak bilinen 4613 m² dere yatağı olan alana 960 m² ahşap platform ve yapay şelale tasarlanmıştır.

Çalışma alanımızda bulunan 8400 m² mevcut park alanı da revize edilmiştir. Bu alanlarda toplam 100 m² fitness alanı, 414 m² çocuk oyun alanı, 3 adet gazebo, 1 adet pergola ve 1 adet büfe bulunmaktadır.

 

Karayolu kenarında bulanan cep parklarımızda ise gazebolar, oturma birimleri, fitness alanları, bisiklet park alanları bulunmaktadır.”

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.