Ziraatte ilaçsız mücadele

25 Haziran 2013

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, tarımda gereksiz kimyasal kullanımını azaltmak ve ekolojik dengenin korunmasını sağlamak amacıyla önemli bir uygulamayı hayata geçirdi. Bilinçsizce uygulandığında istenmeyen sonuçlar doğuran zirai ilaçların yerine artık kitlesel yakalama metodu kullanılan tuzaklar geliştirildi. Sera ve bahçelere yerleştirilen tuzaklar sayesinde ilaç kullanmadan bitki zararlıları bertaraf ediliyor. Biyoteknolojik mücadele adı verilen yöntem hakkında çiftçiler bilinçlendiriliyor.

DOĞAL YÖNTEM
Büyükşehir Belediyesi, 2. Dünya Savaşı`ndan sonra yaygınlaşan ve birçok problemi de beraberinde getiren tarımda kimyasal mücadele yerine doğal yöntemlerin kullanıldığı alternatif bir çalışmayı Kocaeli`de uygulamaya başladı. Park Bahçeler Daire Başkanlığı Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği tarafından Kocaeli`deki köylerde başlatılan uygulamayla ilaç kullanmadan bitkiler zararlılardan korunuyor.

TUZAK KURULDU
Uygulama kapsamında; Kandıra, İzmit ,Gebze`nin köylerindeki elma, kiraz, bağ ve fındık bahçeleriyle seralara tuzaklar yerleştirildi. Ayrıca Kartepe İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile beraber elma bahçelerine tuzaklar asıldı. Doğal yöntemler kullanılan tuzaklarla elma iç kurdu, kiraz sineği, bağ salkım güvesi, fındık dalkıran, domates güvesi ve seralarda beyazsinek ve yaprak galeri sineğinin zararlarının en aza indirilmesi amaçlandı. Biyoteknik mücadele hakkında belediye yetkilileri, çiftçileri bu mücadele sistemi konusunda bilgilendiriyor.

ZARAR VERMİYOR
Çiftçilerin memnuniyetini kazanan biyoteknik mücadele yöntemleri sadece hedef alınan zararlıya etki ediyor. Bu yöntemde zararlıların; anatomisi, morfolojisi, fizyolojisi, biyolojisi ve davranışları üzerinde etkili olan bazı maddeler kullanılıyor. Bu maddelerle zararlıların bazı özellikleri bozuluyor ve bitkilere zarar vermesi önlenmiş oluyor. Biyoteknik mücadele ayrıca zararlıların popülasyonunu ortaya çıkarmada yardımcı oluyor.

İLAÇLARIN ETKİSİ
Ürünün korunmasında büyük rol oynayan zirai ilaçlar (pestisitler) istenmeyen bazı yan etkileri de beraberinde getiriyor. Bilinçsizce yapılan ve tekniğine uygun olmayan uygulamalar hava, su, toprak ve yabani hayatı olumsuz etkiliyor. Böylece insan, hayvan ve çevre sağlığı tehdit altında kalıyor. Gıda maddelerinde ilaç kalıntıları birikip, hedef alınan zararlılarda direnç oluşabiliyor. Önemli olmayan bazı zararlılar, zararlı konumuna geçip yararlıların ve doğal hayatın öldürülmesiyle doğal denge bozuluyor ve bitkilerde toksit etki görülüyor. Bu oluşumlar yoğun zirai ilaç kullanımıyla günümüzde artan kanser vakalarına zemin hazırlayabiliyor.

UYGULAMAYA ÖRNEK
Bazı sinek türleri sarı renk tarafından çekici bir etkiye sahip. Sarı renkli plastik levhalar üzerine renksiz, kokusuz, kurumaz ve suda çözünmez bir böcek yakalama zamkı sürülerek tuzaklar oluşturuluyor. Örneğin; domates serasında beyaz sineğin varlığını tespit etmek için fide dikimiyle birlikte dekara 1 adet olacak şekilde sarı yapışkan tuzak, bitkinin 10-15 cm üzerinden asılıyor.

UÇUŞLA BİRLİKTE 10 METREKAREYE 1 TUZAK
İlk beyaz sinek uçuşu belirlendikten sonra tuzaklar, 10 metrekareye 1 tuzak gelecek şekilde 3 metre aralıklarla ardışık olarak yerleştiriliyor. Tuzaklar kirlendikçe yenisiyle değiştiriliyor. Böylece beyaz sineğin vereceği zarar kimyasal kullanmadan önlenmiş oluyor. Bu tuzak aynı zamanda; salatalık, patlıcan, biber, kabak, kavun, fasulye ve süs bitkilerinde de kullanılabiliyor.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.