Atık yağlar yerine temizlik malzemesi.

21 Nisan 2013

Kırıkkale Belediyesi tarafından yürütülen bu çalışma ilk olarak Samsun yolu üzerindeki sitelerde başladı. Sitelerin yöneticileri ile beraber yürütülen çalışmada her sitenin Apartman görevlisine büyük bidonlar bırakılarak atık yağların bidonlarda toplanıp Kırıkkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne teslim edilmesiyle çevreye verdiği zarar en aza indirilecektir.

Kırıkkale Belediyesi tarafından başlatılan bitkisel atık yağların ayrı toplanması projesiyle Atık yağlar ekonomiye kazandırılıyor. Kırıkkale Belediyesi, her geçen gün gün sağlığı ve çevreyi tehdit eden bitkisel ve hayvansal atık yağların toplanması için yeni bir uygulama başlattı. Lavaboya dökülen bir litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiği gerçeğinden hareketle evlerde biriktirilen atık yağlar toplanacak. Vatandaşlara her 5 litre atık yağ için temizlik malzemesi hediye edilecek. Kırıkkale Belediyesinin projesine Kırıkkale Üniversitesi Sınıf öğretmenliği bölümünde okuyan öğrencilerde destek veriyor. Her dairenin kapısını çalarak bu atık bitkisel yağların zararları vatandaşlarımıza anlatılarak atık yağlarını biriktirerek apartman görevlilerine vermeleri söyleniyor, aynı zamanda bu atıkların çevreye verdiği zararı anlatan broşürler dağıtılarak vatandaşlarımız bilinçlendiriliyor. Kırıkkale Belediyesi tarafından yürütülen bu çalışma ilk olarak Samsun yolu üzerindeki sitelerde başladı. Sitelerin yöneticileri ile beraber yürütülen çalışmada her sitenin Apartman görevlisine büyük bidonlar bırakılarak atık yağların bidonlarda toplanıp Kırıkkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne teslim edilmesiyle çevreye verdiği zarar en aza indirilmesi sağlanıyor. Atık Yağ toplama projesine destek veren vatandaşlarımız iletişim için mesai saatleri içinde (0318) 256 66 66-67 nolu telefonla Kırıkkale Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne başvurabilirler.

Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz; “Bitkisel atık yağların bilinçsizce çevreye bırakılması, doğa için doğrudan ya da dolaylı bir şekilde sıkıntı ve sorunlara yol açıyor. Biz ise, bu projeyle birlikte hem çevre bilincini Kırıkkalelilere yerleştirmeyi, hem de bitkisel atık yağların doğru yollarla çevreye kazandırılmasını sağlamış olacağız” diye konuştu.

Bitkisel atık yağların çevre ile uyumlu yönetiminin sağlanması ile insan ve çevre sağlığının da korunmuş olacağına vurgu yapan Başkan Korkmaz, gelecek nesillere aldığımızdan daha temiz bir çevre bırakmanın herkesin sorumluluğunda olduğunu söyledi.

 

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.