“Suyunu Boşa Harcama”

29 Nisan 2013

Çankaya Belediyesi Toplumsal Dayanışma Merkezleri’nde, ‘2013 Birleşmiş Milletler Uluslararası Su Dayanışma Yılı’ etkinlikleri kapsamında, “Hayatımızda Suyun Yeri ve Önemi” seminerleri başlatıldı.

“Suyunu Boşa Harcama” mesajı verilen seminerlerde, Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığı vurgulanıyor.

Çankaya Belediyesi Toplumsal Dayanışma Merkezleri’nde, (TODAM) ‘2013 Birleşmiş Milletler Uluslararası Su Dayanışma Yılı’ etkinlikleri kapsamında, semt sakinlerine yönelik “Hayatımızda Suyun Yeri ve Önemi” seminerleri başlatıldı.

Çankaya Belediyesi Toplumsal Dayanışma Merkezleri’nin Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) işbirliği ile gerçekleştirdiği seminerin ilki, Yüzüncü Yıl TODAM’da düzenlendi.

“SU KITLIĞI TEHDİDİ VAR”

TEMA gönüllülerinden Sevim Uysal’ın verdiği seminerde, slayt gösterimi eşliğinde, suyun tüm canlılar için taşıdığı hayati önem anlatıldı. Dünya nüfusunun yüzde 40’ından fazlasının su kıtlığından etkilendiğini belirten Uysal, 2025’e gelindiğinde dünya nüfusunun üçte ikisinin su kıtlığı tehdidi ile karşı karşıya kalmasının beklendiğini belirtti.

“Suyunu Boşa Harcama” mesajı verilen seminerde, Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını vurgulayan Uysal, suyu kullanılacak bir kaynaktan çok korunup, geliştirilmesi gereken bir varlık olarak görmek gerektiğini belirtti. Uysal, tüm canlıların su ihtiyacına saygı duyan, insanların yeterli ve temiz suya erişim hakkını güvence altına alan bir su kanununa ihtiyaç olduğunu da belirtti.

Seminerler, diğer TODAM’larda da verilecek.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.