“Uluslararası Kıyı ve Deniz Temizliği Günü” bu yıl Urla’da yapıldı.

24 Eylül 2014

urla-611

Urla Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen kampanyanın işbirlikçileri Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ve DenizTemiz Derneği TURMEPA İzmir Şubesi’ydi.

Özel Piri Reis İlköğretim Okulu ve Ege Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksek Okulu Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin destek verdiği kıyı ve deniz temizleme etkinliğine Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, CHP 22. Dönem İzmir Milletvekili Türkan Miçooğulları, Urla PTT Müdürlüğü, Urla Belediyesi Meclis Üyeleri, Özel Piri Reis İlköğretim Okulu öğrenci ve velileri katıldı.

İskele Liman içinde yapılan törenin ardından kampanyanın Türkiye Koordinatörü DenizTemiz Derneği TURMEPA İzmir Şubesi ve aynı zamanda Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Genel Sekreteri Halil Hatipoğlu etkinliği neden Urla’da yaptıklarını şöyle anlattı: “İzmir Körfezi’nin en batısındaki deniz Urla’da. Körfezdeki kirliliğin yoğunluğundan dolayı deniz dibini temizleme tarama faaliyeti yapmamız çok zor. Bu nedenle batıda en temiz deniz Urla’da olduğu için burayı seçtik” dedi.

Su altının kıyılardan daha kirli olduğunu söyleyen Ege Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Ozan Düzbastılar “Denizlerin altında katı, kimyasal, biyolojik kirlilik var. Bu tür temizleme çalışmalarının çoğalması gerekir. Biz de dalgıçlarımızla etkinliğe destek vererek denizlerimiz için yararlı bir şey yapmak istedik” dedi.

“TEMİZLEMEKTEN ÖTE KİRLETMEMEK GEREKİR”
“Çevresine böyle duyarlı insanları burada görmek, çocuklarla bu etkinliği gerçekleştirmek çok güzel” diyen Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar en uzun kıyısı olan yerlerden biri olan Urla’da etkinliğe ev sahipliği yaptıklarından dolayı çok mutlu olduklarını belirtti. “Temizlemekten öte kirletmemek gerekir” diyen Başkan Uyar “Sahip olduğumuz tüm doğal güzellikler gibi denizlerimizi de geçmişten miras aldık, geleceğe taşıyoruz. Bunun bilincinde Urla Belediyesi olarak doğa için gerçekleştirilen bütün etkinliklere her zaman destek vereceğiz” diye konuştu.

Özel Piri Reis İlköğretim Okulu öğrencileri temizlik temalı şiir ve şarkılarını seslendirip, dans gösterileri ile izleyenlere keyifli anlar yaşattılar. Tüm katılımcılar ile birlikte öğrenciler Liman içinden Karantina Adası’nın girişine kadar kıyı temizliği yaparken Ege Üniversitesi Denizcilik Meslek Yüksek Okulu Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi Dalgıçları deniz dibi temizliği için dalış yaptılar.

Kıyı temizliği sırasında Ankara Üniversitesi Sualtı Arkeolojik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ANKÜSAM) bünyesinde yapımı gerçekleştirilen antik çağ gemilerini inceleyen topluluğa 360 Derece Tarih Araştırmaları Derneği Başkanı Arkeolog Osman Erkut denizcilik tarihi açısından zengin olan Urla’daki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Etkinliğin sonunda toplanan tüm çöp ve atıklar Liman içinde Urla Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne teslim edildi.

 

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.