Birlikten Haberler

“Sağlıklı Şehirler 2011 En İyi Uygulama Ödülleri” belirlendi

Birlik Üyesi şehirlerimizi Sağlıklı Şehir politika,plan ve stratejileri üretmede ve bunları uygulamada motive etmek, özendirmek amacıyla düzenlenen “Sağlıklı Şehirler 2011 En İyi Uygulama Ödülü” değerlendirmesi 17 Ağustos 2011 Çarşamba günü yarışma seçici kurulu tarafından gerçekleştirildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem SAKER, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruşen KELEŞ, İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı ve SKB Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Handan TÜRKOĞLU, Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü Öğretim Üyesi ve SKB Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. Emel İRGİL, Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Feza KARAER, TMMOB Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Nizamettin KAYA ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Etüd ve Projeler Dairesi Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Nalan FİDAN’ın oluşturduğu jüri tarafından 18 üye belediyeden gelen toplam 45 proje incelendi.

Değerlendirme, projelerin; sağlığın geliştirilmesine katkıda bulunma, şehrin mevcut ihtiyaç ve beklentilerine cevap verme, yüksek etki potansiyeline sahip olma, toplum katılımını destekleme, 5.Faz’ın genel teması olan “Tüm Politikalarda Sağlık ve Sağlık Alanında Eşitlik” konusuna önem verme gibi kriterlere sahip olması göz önünde bulundurularak yapıldı.

Derince Belediyesi, “Engelli Birey ve Ailelerine Destek” projesiyle “Sosyal Sorumluluk Projeleri Kategorisi”nde,

Muğla Belediyesi, “Muğla Kenti İçin Bisiklet Yolu Projesi” ile “Sağlıklı Şehir Planlaması Kategorisi”nde,

Denizli Belediyesi, “Hareketli Yaşa, Egzersiz Yap Ödülün Sağlık Olsun” projesi ile “Sağlıklı Yaşam Kategorisi”nde,

Antalya Büyükşehir Belediyesi “Antalya Güneşev ve Ekolojik Eğitim Merkezi” Projesi ile “Çevre Kategorisi”nde ödül almaya hak kazandı.

Jüri tarafından başarılı çevre projelerini teşvik amacı ile de Yalova-Altınova Belediyesi’ne “Hersek Gölü Sulak Alan Canlılarını Koruma ve Çevre Düzenleme 1.Etap Avan” Projesi ile “Özel Çevre Teşvik Ödülü” verilmesine karar verdi.

Jüri üyeleri projelerin birbirinden değerli olduğunu vurgulayarak, değerlendirme aşamasında oldukça zorlandıklarını ifade ettiler. Ödüller, 23-24 Eylül’de Eskişehir/Tepebaşı’nda gerçekleştirilecek olan Sağlıklı Kentler Birliği 7. Yıl Konferansında sahipleriyle buluşacak.