Birlikten Haberler

SKB’den Van’a yardım eli

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe, “,Van’da yaşanan deprem felaketinin yaralarını sarmak için ülke olarak tek yürek olmalı ve yardım elimizi uzatmalıyız. Sağlıklı Kentler Birliği olarak bizim de Van’da yaşayan vatandaşlarımızın yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz” dedi.

Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe Sağlıklı Kentler Birliği üyeleri adına yaptığı açıklamada; “Van’da yaşanan deprem felaketinde yine aynı acıları yaşamanın üzüntüsünü duyuyoruz. Vatandaşlarımızın acılarını paylaşıyoruz. Felaket nedeniyle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz. Enkaz altında kalan vatandaşlarımızın bir an önce kurtarılmasını ve bu acı tablonun daha fazla ağırlaşmamasını umut ediyoruz” dedi.

Çok sayıda depremzedenin oldukça zor günler yaşadığını belirten Altepe, ülkemizin gelecekte bu acıları yaşamaması için yeni ve önemli adımlar atmamız gerektiğini ifade etti. Altepe; “Sağlıklı Kentler Birliği olarak en çok üzerinde durduğumuz konulardan biri de Sağlıklı Kentleşme ve önemi burada bir kez daha karşımıza çıkıyor. Şehirlerimizi planlarken ve inşa ederken ülkemizin büyük bir kısmının oldukça riskli fay hatları üzerinde olduğu gerçeğini kabul ederek hareket etmeliyiz. Yeni imara açılan veya kentsel dönüşüm uygulamaları yapılan alanlardaki, yapı denetimlerinin, biz yerel yönetimlerin gündemine bir kez daha getirilerek tartışmaya açılması, nerelerde hataların yapıldığının iyi analiz edilmesi ve daha büyük acılar yaşanmadan önce acil önlemler ve yaptırımlar uygulanması gerekmektedir. Bugün Van’da yaşanan felaket, geçmişte olduğu gibi tüm illerimizde yaşanması muhtemel bir doğal afet olarak önümüzde duruyor. Bu durum karşısında yaşananların bir daha yaşanmaması adına yerel yönetimler olarak el ele vermemiz ve fikir birliğine varmamız gerekiyor. Belediye Yönetimleri olarak özellikle kaçak yapıların kontrolü ve yapı denetimi konusundaki hassasiyet bu tür felaketlerde ki kayıpları en aza indirmek için olmalıdır” şeklinde konuştu.

Sağlıklı Kentler Birliğinin de Van’daki yaraların sarılması için harekete geçtiğini söyleyen Birik Başkanı Recep Altepe, tüm ülkenin birlik ve beraberlik içinde Van’da yaşanan depremin yaralarını saracağını, yaşanılan acıların en kısa sürede unutulmasını dilediğini belirtti.