Kırıkkale’de metan gazından elektrik üretimi için geri sayım

23 Kasım 2012

Kırıkkale Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nde çöplerden açığa çıkan metan gazının yakılmak suretiyle bertarafına başlandı.

Temmuz 2012’de ihalesi yapılan proje kapsamında sahada oluşan metan gazının emiciyle toplanması ve meşalede yakılmasıyla gazın karbondioksit formunda havaya verilmesi sağlanıyor. İtalya’dan getirilen ve İtalyan uzmanların kurmuş olduğu emiş sistemi sayesinde karbondioksitten 21 kat daha tehlikeli olan metan gazının çevreye zarar vermesini önleniyor.

Elektrik üretimi ise yılbaşına kadar gerçekleşecek

İlk etapta 500 kW/sa. enerjinin üretilmesi hedeflenmekte olup üniteden düzenli depolama sahasında biriken çöplerin artışıyla kademeli olarak 1000 kW/sa.  enerji elde edilerek ekonomiye kazandırılması planlanıyor.  Sera Gazı emisyonlarını azaltan ve enerji üretimi ile ek gelir sağlayan sistem; bununla beraber kötü kokuyu ve kendinden tutuşmayı , patlama ve yangınların oluşumu engelleyerek Kırıkkale Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nin  Avrupa standartlarında bir tesis olmasını sağlayacak.

Bu tür sistemlerin ülkeye getirdiği ikinci bir avantaj da Kyoto Protokolü çerçevesinde ortaya çıkan karbon emisyonu karşılığı kazanılan ‘karbon kredisi’. Bu konuda da başvurular kısa sürede tamamlanacaktır.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.