‘Küresel Yaş-Dostu Kentler ve Toplumlar Ağı Projesi’

06 Kasım 2012

Kent Konseyi Bilim Kurulu ile Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü Temsilcileri, ‘Küresel Yaş-Dostu Kentler ve Toplumlar Ağı Projesi’ için toplantı düzenledi.

ASKİ Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen toplantıda projenin Genel Koordinatörü Dr. Yaprak Savut, katılanlara ‘Küresel Yaş-Dostu Kentler ve Toplumlar Ağı Projesi’nin önemini anlattı.

Savut, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), 2010′da ‘Sağlıklı Kentler ve Toplumlar’ ağını oluşturduğunu hatırlatarak, “Bu ağda 19 ülkeden, 105 kent üye olarak bulunuyor. Üyelik 5 yıllık planlamayı gerektiriyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi ‘Yaş-Dostu Kent’ ağına üye olmak için gerekli çalışmaları başlattı, 2012 yılı içinde ağa başvurulacak” dedi.

Üyeliğin yararları hakkında bilgi veren Savut, Kendini yaş almış nüfuslarının yaşam kalitesini geliştirmeye adamış kent ve toplumların paylaşımlarına açık yaygın bir küresel ağa erişmesi gerektiğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü, bir kentin Yaş-Dostu olma düzeyini ölçebilmek amacıyla bir rehber hazırladığına dikkati çeken Savut, rehberin Türkçe’ye çevrileceğini de söyledi.

Toplantıda, kent yaşamına dair, dış mekanlar ve binalar, ulaştırma, iletişim-bilgi, barınma, saygı-sosyal içerme, sosyal katılım, medeni katılım-çalışma hayatı, toplumsal destek ve sağlık hizmetleri gibi 8 farklı alanla ilgili eylem planı belirlendi.

Savut, 18-24 Mart Dünya Yaşlılık Haftası’nda, Dünya Sağlık Örgütü’nün

‘Sağlıklı Kentler Projesi’ne paralel olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 47 kardeş başkentinin katılacağı bilimsel bir toplantı yapılacağını da bildirdi.

Toplantıya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan, Dünya Sağlık Örgütü’nden, vakıf ve sivil toplum kuruluşlarından, belediyeden, Ankara Üniversitesi’nden, Hacettepe Üniversitesi’nden çok sayıda yetkili ve akademisyen katıldı.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.