Merdivenler 15 dakika yürümeyecek

02 Ekim 2012

Sağlık Bakanlığı, 3-4 Ekim ”Dünya Yürüyüş Günü” kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleyecek. Bakanlık, fiziksel aktivite konusunda farkındalığı artırmak için tüm sağlık müdürlükleri ile halk sağlığı müdürlüklerine açık havada etkinlik düzenlemesi tavsiyesinde bulundu. Bakanlık ayrıca halkın etkinliğe katılımını artırmak için de her şehre özgü sloganların kullanılmasını istedi.

Bakanlığın ”Obezite ile Mücadele” kampanyası çerçevesinde, bu yıl tüm illerde yürüyüş düzenlenecek.

Sağlık Bakanlığı Dünya Yürüyüş Günü etkinlikleri için Alışveriş Merkezleri Derneği ile işbirliği yaptı.

3 Ekim Çarşamba günü Türkiye’deki alışveriş merkezlerindeki yürüyen merdivenlerin 13.00-13.15 saatleri arasında durdurulmasını öneren Bakanlık, merdivenlerin yanına da fiziksel aktivitenin önemiyle ilgili tanıtıcı afişler asacak. 

Bakanlığın bu önerisine alışveriş merkezlerden olumlu yanıt gelmeye başladı. Tüm alışveriş merkezleri bu çağrıya katılmaya karar verirse, 3 Ekim’de 15 dakikalığına yürüyen merdivenler çalışmayacak. 

"Merdivenler 15 dakika yürümeyecek" için yapılan yorumlar.

  1. Ercument Yilmaz 03 Ekim 2012, 11:12 ·

    Dünya Sağlık Örgütü raporlarında günde 30 dakika hafif tempolu fiziksel aktivitenin sağlık açısından önemli yararları olduğu belirtiliyor. Üstelik 30 dakikayı bir kerede doldurmak dahi gerekmiyor. Bu açıdan zahmetsiz bir şekilde sağlığımızı geliştirebilecek aktif ulaşım, toplu taşıma, bisikletle ulaşım, kısa mesafelerin yürünmesi gibi ulaşım yöntemleri özendirilmelidir.

Yorum yazın.

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmış olmanız gerekiyor.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.