Obezite’nin Çaresi Kent Tasarımında

08 Şubat 2013

- Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, belediye başkanlarının kentlerin doktorları olduğunu belirterek, halkı aktif yaşama sevk eden kentsel tasarımların obetizeyle mücadelede en büyük silah olduğunu söyledi.

Bu yıl ikincisi yapılan ´Bursa Eğitim Günleri´ kapsamında düzenlenen ´Her Yönüyle Obezite Sempozyumu´nda konuşan Başkan Altepe, kent tasarımlarının obeziteyle mücadelede büyük rol üstlendiğini kaydetti. Spor sahaları, yürüyüş alanları ve bisiklet yolları ile insanları evlerinden dışarıya çıkartacak, hareket etmelerini sağlayacak tüm alt yapı hizmetlerinin belediye başkanlarının sorumluluğunda olduğunu belirten Başkan Altepe, “Bu bakımdan ´Kentlerin doktorları belediye başkanlarıdır´ diyebiliriz. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra aktif bir yaşam, obeziteyle mücadelede elimizdeki en güçlü silahlardan biri olacaktır. Kentlerimizi tasarlarken, şehrimizde yaşayan herkesi aktif yaşama yönlendirmek durumundayız” dedi.

4 yılda 102 spor tesisi
Göreve geldikleri andan itibaren Bursa´da bu anlayış doğrultusunda hareket ettiklerini ve insanları fiziksel aktiviteye sevk etmek için 5 yılda 152 spor tesisi hedefi koyduklarını hatırlatan Başkan Altepe, büyük oranda sonuca ulaştıklarını söyledi. ´Sağlık için spor, spor için sağlıklı tesisler´ sloganıyla çıktıkları yolda 4 yılda 102 spor tesisini hizmete aldıklarını vurgulayan Başkan Altepe, “5. yılda hedefimize ulaşmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. İnşallah başarıya ulaşacağız” diye konuştu. Bir yandan yeni tesisler inşa ederken diğer yandan eski tesisleri yenileyerek fonksiyonel ve çalışır hale getirdiklerini söyleyen Başkan Altepe, “Bu alanda en büyük 2 amacımız, her konutun yürüme mesafesinde bir spor alanının bulunması ve spor salonu olmayan hiçbir okulumuzun kalmamasıdır. 5. yılda bu hedefimize de ulaşacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.

Kent parkları ve aktif ulaşım
Obetizeyle mücadelede toplu taşıma araçlarının etkisine de değinen Başkan Altepe, kenti Kestel´den Görükle´ye kadar metro hatlarıyla donatarak, ring tramvaylarını her bölgeye yayarak insanları toplu taşıma araçlarına çekmeye çalıştıklarını ve yürüyüş mesafesinde fiziksel aktivitede bulunmaya zorladıklarını ifade etti. Bugün başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere tüm kurumların her gün 30 dakikalık fiziksel aktivitenin insan sağlığına olan yararlarını tartışmasız kabul ettiğini vurgulayan Başkan Altepe, toplu taşıma ile yürümeyi birleştiren aktif ulaşımı baz aldıklarını, çalışmalarını bu doğrultuda sürdürdüklerini söyledi.
Başkan Altepe, Bursalıları aktif hayata itecek en önemli projelerden birinin de inşaatı sürmekte olan Hüdavendigar Kent Parkı olduğunu belirtti. Beşevler bölgesinde, Osmangazi ile Nilüfer ilçelerinin kesiştiği noktada yer alan yatırım tamamlandığında Bursa´nın 500 bin metrekarelik benzersiz bir yeşil alana kavuşacağını anlatan Başkan Altepe, “Park alanında oluşturmakta olduğumuz spor tesisleri ve sosyal donatı alanları, vatandaşlarımızı aktif yaşama ve fiziksel aktiviteye teşvik edecek en önemli araçlarımızdan birisi haline gelecek” dedi.

Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi´nde Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Mehmet Karadağ´ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Başkan Altepe´nin yanı sıra Vali Vekili Mustafa Karslıoğlu, AK Parti Milletvekili İsmet Su, Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği Başkan Yardımcısı Dr. Orkun Yıldırım, AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. Yavuz Baştuğ ve kamu kurumlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
Sempozyumun açılışında söz alan Vali Vekili Mustafa Karslıoğlu, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde görünen obezite sorununu çözmek için Türkiye´nin son yıllarda çaba gösterdiğini, 3 aşamadan oluşan eylem planını uygulamaya koyarak ciddi mesafe kat ettiğini ifade etti. Bulaşıcı olmayan hastalıkların bulaşıcı olan hastalıkların önüne geçmesiyle birlikte özellikle obezite konusunda Sağlık Bakanlığı bünyesinde daire başkanlığı kurulmasının ve illerde örgütlenmenin önemine değinen Karslıoğlu, sorunun sistemik olduğunu dolayısıyla çözümün de sistemik olması gerektiğini söyledi.
AK Parti Milletvekili İsmet Su ise, israf sonucu oluşan hastalıkların neden olduğu kaynak israfına değindi. Hastalıkların çok yeme ve hareket etmeme gibi nedenlerle oluştuğunu vurgulayan Su, bunun sonucunda gerçekleştirilen tedavi ve uygulamaların her yıl Türkiye´ye ciddi oranlarda külfetler getirdiğini ifade etti. Sempozyumun sorunun çözülmesinde etkili olmasını dileyen Su, sempozyum sonucunda belirlenecek yol haritasının Bursa açısından faydalı olacağını savundu.
Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği Başkan Yardımcısı Dr: Orkun Yıldırım da, obezite sempozyumu gibi etkinliklerin diğer kamu hastaneleri için de örnek olması dileğinde bulundu.

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. Yavuz Baştuğ, obezite sempozyumunun hem akademik olarak hem de toplumun bilinçlenmesi anlamında önemli olduğunu dile getirdi. Sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Baştuğ, “Obeziteyle mücadele, Sağlık Bakanlığı´nın son yıllarda üzerinde durduğu en önemli 2 konudan bir tanesi. Biri obezite diğeri sigara. Onun için güzel bir konuyu inceleyeceğiz. 3 gün sürecek bu etkinliğin çok verimli geçeceği inancındayım” dedi.
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kamil Dilek, sempozyumun çağın en önemli sağlık sorunlarından biri olarak tanımladığı obetizeyle mücadelede etkin bir görev üstlendiğini kaydetti. Sempozyuma sadece hekimlerin değil şehir planlamacılarının, spor hocalarının ve diğer katmanların katıldığını vurgulayan Dilek, oluşturulan strateji sonucunda obezite bilincinin toplumun tüm katmanlarına dalga dalga yayılacağını ifade etti.
Obezite Sempozyumu´nun düzenlenmesinde büyük emeği olan Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Mehmet Karadağ, 2 yıllık maziye sahip eğitim ve araştırma hastanesi olmalarına karşın tüm Bursa ile Marmara Bölgesi´nin yükünü üstlenmiş durumda bulunduklarını ifade etti. Sempozyumun düzenlenmesinde desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe´ye teşekkürlerini ileten Karadağ, her geçen gün çıtayı daha da yükselterek hizmet etmeye devam edeceklerini açıkladı.
Sempozyumun açılış konuşmaları sonrasında Vali Vekili Mustafa Karslıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe´ye desteklerinden dolayı plaket takdim etti. Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Mehmet Karadağ da Başkan Altepe´ye günün anısına kitap hediye etti. Açılış konuşmalarının ardından Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Nalan Fidan´ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen birinci oturuma geçildi.

Başkan Altepe, çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından sempozyum nedeniyle kurulan stantları da gezdi. Bisiklet sporunun daha geniş kitlelere yaygınlaştırılması amacıyla açılan standa gelen Başkan Altepe, burada bisiklete de bindi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.