Tabakhane’de yıkımlar hız kazandı

26 Kasım 2012

Trabzon Belediyesi ile TOKİ’nin ortaklaşa yaptıkları Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projesi’nde yıkımlar hız kazandı. Belediye ekipleri kamulaştırılarak yıkıma hazır duruma getirilen 10 binanın daha yıkımlarını gerçekleştirdi. Böylece, Tabakhane’de bugüne kadar yıkılan bina sayısı 102′ye ulaştı.

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu TOKİ ile ortaklaşa yaptıkları Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projesi’nde kamulaştırma ve yıkımların büyük bir hızla devam ettiğini belirterek, Tabakhane kentsel dönüşümünde yapılan kamulaştırmalarda yıkıma hazır hale gelen konutların yıkımlarının süratle sürdürüldüğünü kaydetti.

Başkan Gümrükçüoğlu, Tabakhane Kentsel Dönüşümünde 685 binanın yıkılacağını ve bugüne kadar 470 binanın kamulaştırmasının tamamlandığını kaydederek, “Hak sahiplerine 68 milyon TL’nin üzerinde ödeme yayıldı. Bugüne kadar 102 binanın yıkımını gerçekleştirildi. Daha çok vadinin güney kısımlarında kamulaştırılan binaların yıkımlarına daha çok ağırlık veriyoruz. Tamamlandığında Trabzon’un yeni yaşam alanlarından biri olacak Tabakhane vadisi böylece aslına dönecek” ifadelerini kullandı.

685 binanın yıkılacağı Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projesinde 5 bin 304 hak sahibi bulurken, bugüne kadar anlaşma sağlanan hissedar sayısı 2 bin 847 olarak gerçekleşti. TOKİ ile Trabzon Belediyesinin ortaklaşa yaptıkları projede mülkleri kamulaştırılacak hak sahiplerine yaklaşık 130 milyon TL para ödenecek.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.