Trabzon Belediyesi’nden “Evlilik Öncesi Eğitim” Programı

01 Şubat 2013

Başkan Gümrükçüoğlu, geleceğimiz ailelerimizin yetiştireceği nesillere bağlıdır.

Trabzon’da evlilik hazırlığı içerisinde bulunan çiftlere “Evlilik Öncesi Eğitim Projesi kapsamında eğitim verildi. Trabzon Belediyesi ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nünortaklaşa gerçekleştirdiği program Belediye Çok Amaçlı Salonu’nda yapıldı. Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü selim Çelenk’in dinleyici olarak katıldıkları etkinliğe evlilik hazırlığından olan çiftler ile vatandaşlar ilgi gösterdi.Konusunda uzman Mesut Yalçıngüzel, Ali Çelik, Erhan Özçelep, Gönül Er ve Ebru Ağca’nın katıldığı eğitim programında çiftlere; Aile ve Evlilik, Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri,Evlilik ve Hukuk, Evlilik ve Sağlık konularında bilgi sunumu yapıldı.
Programın açılışında bir konuşma yapan Başkan Gümrükçüoğlu, toplumun esas unsurunun aile çekirdeği olduğunu kaydederek, temelleri sağlam bir aile oluşturmak için eşlerin birbirlerini sevip ve saymaları gerektiğini söyledi.

Geleceğimiz bundan sonraki ve şimdiki ailelerimizin yetiştireceği nesillere bağlı olduğunu kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “Geleceğimiz o ailelerin huzuruna bağlıdır. Birlikteliğine bağlıdır. Onun için ailenin iyi ve sağlam kurulumu bir toplumun temel taşını oluşturuyor. Hepimizin bildiği gibi aile toplumun, milletin, ülkenin, devletin hatta bütün insanlığın çekirdeğidir ve geleceğidir. Eğer iyi bir aile kurabilir isek karşılıklı iletişim, karşılıklı anlayış, sevgi ve saygı oluşacak olursa gelecek nesiller de o güzel aile ortamında insan sevgisini, uygarlığı yaşatır ve geliştirirler” ifadelerini kullandı.

Bugün özellikle ekonomik manada gelişmiş ülkelerde ve özellikle batı toplumlarında aile kavramının iyi bir zemine oturmadığını kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, “Dünyada kişi başına gayri safi milli hasılası yılda 50 bin dolarların üzerinde olan ekonomik manada gelişmiş diye tabir edilen ülkelerde aile yapısının iyi bir zemine oturmadığı ve maalesef yuvaların, evliliklerin sürekliliğini kaybetmeleri dolayısıyla o ailelerin nesillerinin de çok dengeli, toplum için iyi değerler ifade edecek şekilde yetişemediklerini görüyoruz. Demek ki insanın yaratılışından kaynaklanan çok önemli ve çok farklı değerler var. O değerleri bilmek, özümsemek ve yaşamak günlük hayatımızın, aile hayatımızın, toplum hayatımızın temeli haline getirmek lazım. Yüce dinimiz İslam ve sevgi Peygamberi Hz. Muhammed (sav) sağlam bir aile yapısının oluşturulması noktasında bizlere her türlü yolu gösteriyor” diye konuştu.

Toplumun esas unsuru aile çekirdeği olduğunun altını çizen Gümrükçüoğlu, “Biz nikâh kıyıyoruz. Evlenen gençlerimize diyoruz ki Allah sizi mesut etsin. Allah bir yastıkta kocatsın. Allah birbirinize sevmeyi nasip etsin. Zira dinimiz, peygamberimiz, sevgi dini ve sevgi peygamberidir. Birbirinizi sevin diyoruz. Ve arkasından da diyoruz ki birbirinizi sevdiğiniz kadar birbirinizi sayın. Hürmet gösterin. İlgi gösterin diyoruz. Her ikiniz de birbirilerinizin ailelerine kendi yakınlarınızdan daha fazla adeta bütünleşmiş ve bir hale gelmiş olarakaynı saygıyı ve aynı sevgiyi gösterin. Bu saygı ve sevgi inanın saadetinizi artıracaktır. Birbirlerini sevip sayan eşler, insanlar birbirlerine hakaret etmezler. Zor günlerde ve dar şartlarda da omuz omuza yürümeyi ilke edinirler. Yaşam felsefesi haline getirirler. Bu saygıdan dolayı da kurdukları yuvalarda zor ve cebire başvurmazlar. Yuvalardaki sevgi, saygı ve saadeti artıran İslam ahlakıdır. Güzellik gelip geçicidir. Dünyanın en güzel hanımı veya beyi olsanız bir gün yaşlanacaksınız. Bu nedenle huyun güzelliği hiç gelip geçici değil. Güzel huy kıyamete kadar baki kalacaktır. Bu bütün insanlar için yaşanan bir gerçeklik olarak ifade etmek istiyorum” diye konuştu. 

Bugün Türkiye’de ailelerin ekonomik, sosyal ve ahlaki manada sarsıntı geçirmemesi için önemli politikalar geliştirildiğini kaydeden Başkan Gümrükçüoğlu, bu eğitimlerin verilmesine destek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’i, Belediyeler Birliğine, emeği geçen kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerine teşekkür etti. 

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.