Murad Hüdavendigar, Adını Taşıyan Kültür Merkeziyle Yaşatılacak

25 Ekim 2013

mhOsmangazi Belediyesi, Murad Hüdavendigar’ın Kosova’da şehit edildiği yer olan kardeş şehir Obiliç’te yüce hünkarın adını yaşatacak kültür merkezinin temelini attı

Mustafa Dündar, “Amacımız ortak değerlerin gelecek nesillere aktarılmasıdır” dedi. 

Osmangazi Belediyesi, Murad Hüdavendigar’ın Kosova’da şehit edildiği yer olan kardeş şehir Obiliç’te yüce hünkarın adını yaşatacak kültür merkezinin temelini attı. Osmanlının tarihi mirasını Balkanlarda koruyup yaşatmaya çalıştıklarını belirten Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Amacımız ortak değerlerin gelecek nesillere aktarılmasıdır” dedi. 

Osmangazi Belediyesi, Balkanlar’daki Osmanlı mirasının korunması için yürüttüğü çalışmalarına bir yenisi daha ekledi. Osmangazi’nin Kosova’daki kardeş şehri Obiliç’te, TİKA ile ortaklaşa gerçekleştirileceği Sultan Murad Kültür Merkezi’nin temeli atıldı. Onlarca Kosovalının alkışları arasında temele ilk harcı koyan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Sultan 1. Murad Hüdavendigar Han’ın Osmanlı Devleti’nin savaş meydanında şehit düşen ilk ve tek padişahı olduğunu söyledi. Kosova ile tarihi e kültürel bağların zaman içinde kesintiye uğradığını ancak bu ilişkilerin bundan sonra yaşatılıp daha ileriye götürülmesi için büyük çaba harcadıklarını ifade eden Başkan Dündar, “Bu kopukluğun giderilmesi için Bursa’da yaşayan çok sayıdaki Balkan göçmeni vatandaşımızdan destek alıyoruz. Onların bu tarihi bağların yeniden güçlenmesi için bizden istek ve talepleri var. Bu bağların temelini de Sultan 1. Murad Hüdavendigar Han oluşturuyor. Bizler kardeş iki belediye olarak bu iki halk arasında kardeş ve dostluğun gelişip pekişmesi için projeler geliştiriyoruz” dedi.

“KÜLTÜRÜMÜZ, İNANCIMIZ, DEĞERLERİMİZ AYNI”

Her yıl Bursa ve Kosova’da Sultan Murad Hüdavendigar Han için anma törenleri düzenlediklerini kaydeden Dündar, “Bizler o yüce hünkarın adının yaşatılması için kardeş şehir Obaliç Belediye Başkanı Mehmet Kırasniçi’nin teklifiyle Sultan Murad Kültür Merkezi’ni inşa etme kararı aldık.Amacımız ortak değerlerin gelecek nesillere aktarılmasıdır. Kültürümüz, inancımız, değerlerimiz aynı. Osmangazi belediyesi olarak TİKA işbirliğiyle bu kültür merkezini burada inşa edeceğiz. Yaklaşık bin 300 metrekarelik alana kurulacak olan Kültür Merkezi’ni 1 yıl içinde tamamlamayı hedefliyoruz. Amacımız önümüzdeki yaz yapacağımız Sultan Murad anma etkinliklerinde bu kültün merkezinin de açılışını gerçekleştirmektir. Ben bu merkezin kardeşliğe, dostluğa, tarihimizin, kültürümüzün gelecek nesillere aktarılması noktasında hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“ÇOK MUTLU VE DUYGULUYUZ”

 Ev sahibi olan kardeş Belediye Başkanı Mehmet Kırasniçi ise, “Bu zamana kadar çok zahmetli günler geçirdik. Sultan Murad Kültür Merkezi’nin şehrimizde yapılmasından dolayı çok mutlu ve duyguluyuz. Ortak değerlerimizi yaşatıp, gelecek nesillere aktarmamızda çok önemli bir yere sahip olacak kültür merkezinin inşasında büyük emeği geçen kardeş şehir Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’a çok teşekkür ediyorum” dedi. 

“BİR YIL İÇİNDE TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR”

Törene katılan Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, Obiliç kasabasının, Sultan Murad Hüdavendigar’ın 1389’da şehit edildiği yer olduğunu belirterek, “Kardeş şehir Osmangazi ve Obiliç Belediyeleri kardeş şehir olarak yıllardan beri çok güzel bir işbirliği içindeler. Her yılın Ağustos ayında buradaki anma şenlikleri Osmangazi Belediyesi tarafından düzenleniyor. Bugün de Osmangazi belediyesi her kesimden insanın faydalanabileceği bir kültür merkezinin temelini atarak Obiliçlilerin kültür sanat ve spor etkinliklerini yapabilecekleri bir merkezi hayata geçiriyor. Bir yıl içinde tamamlanması planlanan kültür merkezine verdiği destekler için Osmangazi Belediye Başkanına teşekkür ederim” diye konuştu. 

Tören konuşmalarının ardından temele ilk harcı Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Obiliç Belediye Başkanı Mehmet Kırasniçi, Büyükelçi Songül Ozan ile protokol üyeleri koydu. Ardından misafir gelen, kardeş şehir Osmangazi Belediyesi onuruna verilen kokteylde bir araya gelen protokol üyeleri, folklor gösterisini keyifle izledi. 600 metrekarelik inşaat alanına sahip olacak  kültür merkezinde, 300 kişilik çok amaçlı bir salon, 3 ayrı eğitim sınıfı, 2 ofis, Türkçe ve Arnavutça derslerin verileceği eğitim sınıfları, kütüphane ve kafeteryanın yer alacak.

Mail listesine üye olun

Kaydınız alınmıştır.